Zamek w Chęcinach

Adres:

26-060 Chęciny

Zamek w Chęcinach to zamek królewski, który wybudowano na przełomie trzynastego oraz czternastego wieku.

W jego pobliżu przechodzi żółty szlak turystyczny im. Juliusza Brauna z Wiernej Rzeki do Chęcin. W 1306 roku zamek został nadany przez Władysława Łokietka biskupowi krakowskiemu, Janowi Muskacie. Jednak już rok później Łokietek cofnął ten przywilej i przejął warownię. W Chęcinach kilka razy odbywały się tu zjazdy możnowładców i rycerstwa. Poza tym było to istotne miejsce koncentracji wojsk, które wyruszały na wojnę z Krzyżakami. Stąd wyruszono także między innymi na bitwę pod Płowcami w 1331 roku. Po śmierci Władysława Łokietka warownię objął jego syn, Kazimierz Wielki. Znacznie rozbudował on zamek i przez ponad 250 lat była to niezdobyta królewska forteca. Rezydowała tu między innymi królowa Adelajda oraz siostra Kazimierza Wielkiego, Elżbieta Łokietkówna. Zamek przez długi okres czasu funkcjonował również jako więzienie stanu. Właśnie tu osadzony był Andrzej Wingold, który oskarżony został za podburzanie Rusi władanej przez przyrodniego brata króla Władysława Jagiełły. Niestety, w szesnastym wieku zamek zaczął podupadać, a na początku siedemnastego, podczas Rokoszu Zebrzydowskiego zniszczono fortyfikacje i spalono zabudowania. Zamek na pewien czas odzyskał jeszcze swoją świetność, ale podczas potopu szwedzkiego znowu uległ zniszczeniu. Zaczęto jednak przeprowadzać prace konserwacyjne, nawet w XIX wieku, a gruntowna rewitalizacja rozpoczęła się na początku 2013 roku. Podczas badań archeologicznych odkryto wieżę, która prawdopodobnie jest najstarszą częścią całego zamku. Warto wiedzieć, że budowla ta jest obecna w kulturze. Nakręcono tu wiele teledysków, a także scen do filmów. To właśnie tu powstały sceny do "Pana Wołodyjowskiego", a filmowa dekoracja była wielką atrakcją turystyczną.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1035