Chełmski Park Krajobrazowy

Adres:

Chełm

Zajmujący powierzchnię nieco ponad czternastu tysięcy hektarów powiatu chełmskiego Chełmski Park Krajobrazowy powstał w latach osiemdziesiątych minionego stulecia.

Spotkać możemy tutaj wiele cennych i chronionych zagrożonych gatunków roślin takich jak miłek wiosenny, goryczka krzyżowa czy storczyk kukawka oraz zwierząt - między innymi żółwie błotne, motyle oraz liczne rodzaje ptaków, których ochrona jest celem Chełmskiego Parku Krajobrazowego; wiele z tych gatunków nie występuje nigdzie indziej w Polsce. Znajdują się tutaj również torfowiska węglanowe, które uważane są za unikalne obszary - rośnie tutaj Kłoć Wiechowata, którą spotkać możemy tylko w kilku miejscach w całym kraju. Tereny Chełmskiego Parku Krajobrazowego są bardzo zróżnicowane pod względem powierzchni terenu. Zauważyć możemy kilka niewielkich zbiorników wodnych takich jak Jezioro Słone, jednak nie ma ich tutaj zbyt dużo. W większości obszar ten pokrywają kompleksy lasów, a każdy z nich wyróżnia się od pozostałych zarówno pod względem roślinności jak i gatunków zwierząt a także wieku drzew, który sięga nawet dwustu lat. Na terenie Chełmskiego Parku Krajobrazowego powstały również mniejsze obszary ochrony przyrody czyli Rezerwaty Przyrody. Są ich w sumie trzy - "Bachus", "Brzeźno", "Bagno Serebryskie". Na ich terenach znajdują się wieże obserwacyjne oraz ośrodki dydaktyczno-muzealne, które w pigułce przedstawiają walory przyrodnicze Chełmskiego Parku Krajobrazowego, uświadamiają również jak ważne jest dbanie o przyrodę. Na tych obszarach wytyczono również szlaki oraz ścieżki dydaktyczne z umieszczonymi przy nich tablicami informacyjnymi. Dzięki temu turyści mogą swobodnie poruszać się po terenie parku, jednocześnie nie dewastując przyrody i dowiadując się wielu ciekawych rzeczy na temat znajdujących się tutaj gatunków.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2902