Chełmskie podziemia kredowe

Wstęp:

Płatny

Adres:

Lubelska 55A, 22-100 Chełm

Telefon:

+48 (082) 565 25 30

W Chełmie znajduje się wiele miejsc, których odwiedzenie będzie prawdziwą gratką dla turystów. Jednym z nich są Podziemia Kredowe - jest to zabytkowa kopalnia kredy, na którą składa się wiele poziomów znajdujących się pod miastem.

Kredę piszącą wydobywano tu już w XIII wieku, służyła ona między innymi jako surowiec do wytwarzania ceramiki, wykorzystywano ją w budownictwie oraz przemyśle farbiarskim. Mieszkańcy Chełmu mogli nabywać kredę wprost z piwnic i zarabiać na jej sprzedaży, bowiem wiele domów znajdujących się w mieście miało zejście do podziemi. W późniejszym czasie na kopalnię złożyło się wiele pojedynczych tuneli, z których masowo wydobywano surowiec, czego zakazano w XX wieku. Obecnie Podziemia Kredowe są udostępniane do zwiedzania dla turystów. Na trasie turystycznej o długości około dwóch kilometrów temperatura wynosi około +9 stopni. Trasa została oświetlona a także zabezpieczona w taki sposób, żeby nikomu nic się nie stało. Oprócz samego zwiedzania kopalni dużą atrakcją może być obejrzenie znajdującej się tam ekspozycji. Dowiedzieć się tutaj możemy ciekawostek z historii miasta, zobaczyć mieszkające w podziemiach nietoperze, a także osobiście poznać ducha Bielucha, o którym krąży ciekawa legenda, której posłuchać możemy od samego zainteresowanego. Podczas prac archeologicznych w kopalni znaleziono dawną broń, żelazne narzędzia, stare monety a także inne interesujące przedmioty. Tych artefaktów może być tam jeszcze więcej, ponieważ archeologowie i poszukiwacze wciąż odkrywają nowe tajemnice Podziemi Kredowych - podobno dawniej ukryto tu klejnoty oraz inne cenne skarby bogatych mieszkańców miasta. Łączna długość korytarzy to kilkadziesiąt kilometrów, jednak część zasypano lub zamurowano ze względów bezpieczeństwa po tym, jak zapadła się ziemia pod przejeżdżającą ciężarówką.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1419