Góra Zamkowa w Chełmie

Adres:

Chełm

Znajdująca się w Chełmie Góra Zamkowa to pozostałości po grodzisku, które dawniej znajdowało się w tym miejscu.

Obecnie na jej szczycie znajduje się krzyż z wyrzeźbionym wizerunkiem Jezusa Chrystusa a także resztki dawniej znajdującego się tu zamku oraz baszty obronnej a także wybudowanej tutaj w latach późniejszych cerkwi prawosławnej, która po odzyskaniu przez Polskę niepodległości została prawie całkowicie rozebrana, pozostały po niej tylko fragmenty fundamentów. Jest to również jedna z części zespołu pokatedralnego, w którego skład wchodzą również między innymi Ogród Różańcowy czy Klasztor Bazylianów a także wiele innych miejsc. Wszystko to otoczone jest dawnym ceglanym murem. Na Górze Chełmskiej, jak inaczej nazywana jest Góra Zamkowa, znajdują się cmentarze wojenny i prawosławny a także Park XXX-lecia, który jest miejscem spacerów wielu mieszkańców a także turystów. Bawią się tutaj również dzieci oraz wyprowadzane są psy. Nieopodal wzniesienia znajduje się też murowana kapliczka, która wzniesiona została w ostatnich latach XIX wieku. W jej okolicach są też dawna kostnica, Studnia Dolnego Zamku a także Organistówka, która obecnie jest siedzibą chełmskiego konserwatora zabytków. Ponadto jest tu wiele innych ciekawych obiektów. Wszystkie one znajdują się na samej "Górce Katedralnej", jak również nazywana jest Góra Zamkowa lub w jej bliskich okolicach. Sprawia to, że spacer tutaj może stać się bardzo interesującą wycieczką, podczas której zbliżymy się bardzo do historii Chełmu. Mnogość zabytków w tych miejscach powoduje, że często przybywają tutaj wycieczki ze szkół na terenowe lekcje historii. Obejście całej Góry Zamkowej oraz znajdującego się w jej obrębie zespołu pokatedralnego zajmuje trochę czasu, dlatego warto zarezerwować na to kilka godzin. Jest to miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1747