Kopiec Niepodległości na Wysokiej Górce

Adres:

Chełm

Wysoka Górka jest najwyższym wzniesieniem w całym mieście. Znajdowało się tutaj dawniej wczesnośredniowieczne grodzisko - były to Grody Czerwieńskie, które zniszczone zostały przez kilka pożarów a także przez mijający czas, przez co niewiele z nich zostało.

Obecnie jest to miejsce kultu chrześcijan - na szczycie Górki znajduje się Kopiec Niepodległości a na nim Krzyż Jubileuszowy, który poświęcony został z okazji kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Kopiec Niepodległości na Wysokiej Górce został sztucznie usypany. Ma on wysokość około piętnastu metrów. W minionym stuleciu zostały przeprowadzone specjalne badania, których wynik mówi o tym, że pod kopcem znajdują się pozostałości wspomnianego wcześniej grodziska. Było to grodzisko plemienia Lędzian, stanowiło jeden z obiektów obronnych tych ziem. W przeszłości znajdował się tutaj również zamek oraz wierze obronne. Całe to wzniesienie w latach osiemdziesiątych poprzedniego wieku uznano za pomnik przyrody, wpisano ją także do rejestru zabytków Ziemi Chełmskiej. Rośnie tutaj potężny jesion wyniosły, który również nosi miano pomnika przyrody. Przy Kopcu Niepodległości na Wysokiej Górce w Chełmie odbywa się wiele różnego rodzaju uroczystości patriotycznych, na przykład w rocznice odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Do Krzyża Niepodległości na kopcu przybywa też wielu wiernych, często są to duże pielgrzymki. Pielgrzymi modlą się tutaj za Ojczyznę a także w swoich własnych intencjach. Na wierzchołek kopca prowadzą specjalnie wybudowane drewniane schody. W tym miejscu często odbywały się w przeszłości i odbywają nadal obozy i ogniska harcerskie. W czasie wojny Kopiec Niepodległości a wraz z nim cała Wysoka Górka zostały w znacznym stopniu zmodyfikowane, jednak w późniejszych latach postarano się, aby przywrócić im dawny wygląd.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2054