Muzeum Ziemi Chełmskiej

Wstęp:

Płatny

Adres:

ul. Lubelska 55, 22 - 100 Chełm

Telefon:

+48 82 565-26-93

W Chełmie znajduje się Muzeum Ziemi Chełmskiej imienia Wiktora Ambroziewicza.

Muzeum składa się z czterech budynków rozmieszczonych na terenie całego miasta - są to dawne kolegium Pijarskie, budynek w którym kiedyś znajdowała się drukarnia, XIX-wieczna kamienica oraz Cerkiew św. Mikołaja. Muzeum to istniało już pod koniec XIX wieku. Wtedy obejrzeć tam można było różnego rodzaju przedmioty, które wyniesiono z zamykanych przez władze carskie kościołów i cerkwi. Muzeum zamknięto po rozpoczęciu II wojny światowej. Reaktywowane zostało jakiś czas po jej zakończeniu. Całość ekspozycji wystawianych w muzeum we wszystkich czterech placówkach podzielić można na cztery kategorie: "skarby przyrody" - zobaczyć tu możemy okazy różnego rodzaju roślin a także prawdziwych zwierząt, które kiedyś upolowano; "powrót do przeszłości" - ekspozycja obrazuje nam, jak kiedyś żyli mieszkańcy ziemi chełmskiej, jakich narzędzi używali, co ubierali oraz wystrój ich domów; "chełmska bezpieka i jej ofiary" - dowiedzieć się stąd można, jakie represje stosowano wobec osób działających w chełmskich podziemiach w czasie wojny; "Tradycje kolejowe Chełma – Dworzec Główny PKP w Chełmie" - zobaczymy tutaj jak rozwijał się przemysł kolejowy w tych regionach. Wejście do placówek muzeum jest niestety płatne, jednak są one otwarte niemal przez cały rok, dzięki czemu będąc w Chełmie lub okolicach na pewno będziemy mogli obejrzeć znajdujące się tutaj muzealne zbiory. Ceny biletów wahają się od czterech do dwudziestu pięciu złotych w zależności od wybranej przez nas oferty. Istnieje również możliwość zwiedzania muzeum z przewodnikiem. Co jest bardzo ciekawe, nawet jeśli nie mamy możliwości pojawić się osobiście w Chełmie, wszystkie eksponaty obejrzeć możemy w Internecie na stronie internetowej Muzeum Ziemi Chełmskiej imienia Wiktora Ambroziewicza.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 896