Pałac Kretzschmarów

Adres:

ul. Pocztowa 50, Chełm

Kamienica nazywana Pałacem Kretzschmarów znajduje się w Chełmie. Została wybudowana w stylu secesyjno - eklektycznym. Jest to XIX-wieczny budynek znajdujący się przy ulicy Pocztowej w centrum miasta.

Obecnie kamienica, która zyskała nazwę od swojego pierwszego właściciela, pełni funkcję Pałacu Ślubów oraz Urzędu Stanu Cywilnego. Wilhelm Kretzschmar chciał wybudować willę parterową, projekt wykonał A. Sokołow. Drugi właściciel budynku dobudował pierwsze piętro, dzięki czemu zyskała ona swój obecny charakter, a także tytuł pałacu - oprócz Pałacu Kretzschmarów miano to w Chełmie nosi jeszcze tylko jeden budynek i jest to siedziba Medycznego Studium Zawodowego. Początkowo prywatna posiadłość przeszła w ręce władz Chełmu po zakończeniu II wojny światowej. Od tamtej pory budynek kamienicy pełnił różne funkcje - jak zostało wspomniane wcześniej, obecnie jest to siedziba chełmskieho Urzędu Stanu Cywilnego, jednak wcześniej był również siedzibą poczty. O samej rodzinie Kretzschmarów wiadomo nie wiele. Wilhelm był właścicielem fabryki maszyn rolniczych. Cały budynek pomalowany został na jasne kolory. Posiada wysoką wieżę a także wiele okien, na jego tyłach znajduje się dawna fabryka prowadzona przez Kretzschmara. Jest to zabytkowy budynek, który zdecydowanie wyróżnia się na tle innych tego typu budowli znajdujących się w tym rejonie. Niestety nie jest ona udostępniona do zwiedzania dla turystów, jednak atrakcją dla fanów architektury może być sama możliwość obejrzenia budynku z zewnątrz. Można również wziąć tutaj ślub i z całą pewnością będzie to niezapomniany dzień. W otoczeniu budynku wychodzą też przepiękne zdjęcia, przy których oglądaniu odniesiemy wrażenie jakbyśmy przenieśli się w czasie. Wybierając się do Chełmu lub w okolice miasta, warto przejść się na spacer żeby na własne oczy zobaczyć dawny Pałac Kretzschmarów.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1658