Plac Łuczkowskiego

Adres:

Plac Doktora Edwarda Łuczkowskiego, Chełm

Centrum życia towarzyskiego Chełmu jest chełmska starówka, nazwana Placem Doktora Edwarda Łuczkowskiego.

Gdybyśmy wybrali się na wizytę w tym miejscu, poczulibyśmy się, jakby przeniesiono nas w czasie. Starówka powstała kilka wieków temu, a znajdujące się tutaj budynki nic nie straciły ze swojego dawnego charakteru. Jest to miejsce, którym cały czas interesują się archeolodzy i badacze. Kiedy kilka lat temu postanowiono odnowić rynek i wyłożyć go nową kostką brukową, odkryto pozostałości dawniej znajdującego się w centrum obecnej starówki ratusza pochodzącego z XV wieku. Po jego rozebraniu aż do II wojny światowej istniał tutaj targ żydowski, po którym pozostałością jest wciąż stojący na placu drewniany kiosk. Oprócz tego do pozostałości z dawnego rynku zaliczyć możemy również odkrytą przez archeologów Bramę Lubelską, a raczej to co z niej zostało. Na Placu Łuczkowskiego zobaczyć też możemy odnowioną studnię miejską, z której w czasach średniowiecza pobierano wodę. W niedużej odległości znajduje się Pomnik Poległych Za Ojczyznę pochodzący z 1930 roku. Odwiedzając chełmską starówkę na pewno nie umknie nam budynek, który dawniej pełnił funkcję konsystorza prawosławnego - obecnie znajduje się tutaj Państwowa Szkoła Muzyczna imienia Ignacego Jana Paderewskiego. Oprócz tego znajduje się tutaj o wiele więcej zabytkowych budynków - kamienice otaczające Plac Doktora Edwarda Łuczkowskiego pochodzą z XVIII wieku; stanęły tutaj po pożarze, który strawił niemal całe miasto. Przy starówce znajduje się też dawna drukarnia, która w latach swojej działalności wydawała pismo "Kamena" - jego redaktorami byli chełmscy nauczyciele. Plac Doktora Edwarda Łuczkowskiego jest miejscem, do którego warto zawitać w czasie naszej wizyty w Chełmie lub jego okolicach. Mnogość zabytków architektonicznych tego miejsca sprawia, że jest ono jedną z największych atrakcji turystycznych miasta.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3758