Szlak I Korpusu Pancernego

Adres:

Chełm

Jednym ze szlaków turystycznych wytyczonych przez PTTK w okolicach Chełma jest Szlak I Korpusu Pancernego oznaczony kolorem czerwonym i liczący sobie 45 kilometrów.

To szlak dla średniozaawansowanych turystów, który powstał dla upamiętnienia formowania się w 1944 roku w Chełmie i okolicznych wsiach I Korpusu Pancernego. Jako 1 Polski Korpus Czołgów brał udział w walkach na rzece Sprewie oraz zdobywaniu Niska, Buchwalde, Klix, Diehsa i Weisenberga. Toczył też walki o Drezno, z których musiał zawrócić na skutek głębokiego niemieckiego kontrataku, a także ciężką obronę w rejonie Budziszyna. Szlak I Korpusu Pancernego biegnie najpierw ulicami Chełma: I Pułku Szwoleżerów, Młodowską, Szkolną i Lubelską, aby zahaczyć o największą atrakcję miasta: kredowe podziemia będące pozostałościami po wydobyciu tego kamienia w Chełmie. Kolejne przystanki i okoliczne miejscowości oraz wsie na szlaku to: Klementynów, Aleksandria Krzywowolska, Krętowiny, Pawłów, Krasne, Józefin, Zalesie Kańskie, Staw Starszy Pan – gdzie swoje miejsca mają w sezonie m. in. bociany czarne, perkozy i kaczki, a także rzadko występujące na terenie Polski żółwie błotne, Wólka Kańska, Ewopole, grodzisko Horodysko, Kanał Wieprz, Krzna i rzeka Wieprz aż do trawników PKP. Dzięki temu turyści zmierzający tym szlakiem mają okazję zobaczyć min. Pagóry Chełmskie, Obniżenie Dorohuczy będące Pawłowskim Obszarem Chronionego Krajobrazu oraz Wyniosłość Giełczewską, czyli poznać najciekawsze geograficznie i przyrodniczo miejsca w okolicach Chełma.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 786