Wieża w Bieławinie

Adres:

Chełm

Bieławin jest obecnie częścią miasta Chełmu. Jest to o tyle ważny obszar, że znajdują się tutaj obiekty ważne dla historii tego miasta.

Zobaczyć tutaj możemy pozostałości po znajdującym się kiedyś na tym terenie grodzisku a także ruiny wieży, które kiedyś pełniły funkcję obronną. Nie do końca wiadomo, kiedy tak naprawdę powstała wieża wybudowana na planie kwadratu, jednak szacuje się, że było to okres czasu na przełomie XIII i XIV wieku. Nie można jednocześnie stwierdzić, jak do końca wyglądała. Badania archeologiczne wykazały, że wieża miała prawdopodobnie pięć pięter, a na każdym z nich znajdowały się różne pomieszczenia takie jak kuchnia czy sypialnia. Odnaleziono tutaj również dawne naczynia oraz inne elementy ceramiczne a także dawniej używane narzędzia. Dużo łatwiej byłoby powiedzieć coś więcej na temat tej konstrukcji, gdyby w czasie II wojny światowej nie została zniszczona ostatnia ocalała ściana wieży. Ruiny zostały w części odbudowane ze znalezionego w okolicy gruzu, który wcześniej był wspomnianą ścianą, dlatego ruiny wieży tak naprawdę nie są do końca oryginalne. Mury budowli miały około 1, 5 metra grubości, tylko na jednym z wyższych pięter znajdowały się małe okienka. Archeolodzy twierdzą, że tu, gdzie obecnie znajdują się pozostałości po dawnej budowli obronnej, w przeszłości swoje terytorium miała mała wioskowa osada. Miejsce to samo w sobie może nie jest zbyt ciekawe, ale na temat "Zasłupia" - bo tak przez mieszkańców nazywany jest teren na którym znajduje się wieża - krąży wiele ciekawych legend, których najlepiej słucha się oczywiście w tym miejscu. Wiele jest hipotez dotyczących mieszczącej się w Bieławinie wieży, jednak tak naprawdę chyba niemało czasu zajmie poznanie prawdy o niej, a nie ulega wątpliwości, że znajdzie się wiele osób, które będą chciały tego dokonać.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1846