„10 lat twórczości Aliny Jahołkowskiej”

Wydarzenie archiwalne
Czwartek, 09 czerwiec 2016 17:00 WOLNY
Adres:

ul. Partyzantów 40, 22-100 Chełm

 

Telefon:

82 5639845

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 „10 lat twórczości Aliny Jahołkowskiej”

 

Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti, Związek Literatów Polskich Oddział w Lublinie i Wydawca Tomasz Orkiszewski zapraszają na spotkanie literackie z chełmianką Aliną Jahołkowską, która świętuje 10. jubileusz twórczości literackiej.

Rodowita chełmianka (ur.1944), obecnie mieszkanka Lublina. Absolwentka Liceum Pedagogicznego w Chełmie (1957-1962), magister filologii polskiej UMCS w Lublinie (1962-1967). Osoba zasłużona dla rozwoju kultury i oświaty: Złoty Krzyż Zasługi (1991),Nagroda Ministra Edukacji II stopnia za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej (1996), Medal Prezydenta Miasta Lublina w uznaniu zasług wniesionych dla lubelskiej oświaty oraz twórczego i intelektualnego rozwoju kolejnych pokoleń młodzieży (2006), Srebrny Wawrzyn Literacki (2012).

Chociaż Alina Jahołkowska jako poetka zadebiutowała dość późno (2003, „Przekroczyć granice zwątpienia”), to na swoim koncie wydawniczym ma już kilka tomików poezji, mi.in. Podążać za Miłością, Lustro duszy, Przekroczyć granicę zwątpienia, Uciec od samotności, W świecie oczekiwań i prawdy, Chełmskie reminescencje, tom wierszy Lustro duszy ukazał się w przekładzie rumuńskim (Oglinda sufletului, 2012) i z komentarzem autorstwa prof. Aleksandru Serbana. Do do tomiku „Podążać za Miłością” cykl pieśni na sopran i fortepian skomponował prof. Andrzej Nikodemowicz czy prof. Mariusz Dubaj muzykę do tekstu „Lublin miasto miłości'. Ponadto poetka swoje utwory publikuje w wydawnictwach zbiorowych oraz redaguje książki innych autorów.

Poezja Aliny Jahołkowskiej jest niezwykle wzruszająca, refleksyjna często o charakterze osobistym. Bogactwo pięknych metafor, prosta konstrukcja i subtelność wypowiedzi przyciągają jak magnez i nie pozwalają się uwolnić. To prawdziwa rozkosz dla wszystkich miłośników poezji.

Serdecznie zapraszamy.

BĘDĘ TAM:
Przeczytano: 816