Malarstwo Zbigniewa Strzyżyńskiego

Wydarzenie archiwalne
Piątek, 20 październik 2017 17:00 WOLNY
Adres:

ul. Partyzantów 40, Chełm

Telefon:

825639845

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza 20 października 2017 r. o godz. 17.00 do galerii Nova (ul. Partyzantów 40) na wernisaż wystawy malarstwa Zbigniewa Strzyżyńskiego, znakomitego artysty z Nałęczowa, znanego nie tylko z malarstwa, ale również z realizacji rzeźbiarskich, m.in. ławeczki Bolesława Prusa w Nałęczowie (we współpracy ze Stanisławem Strzyżyńskim) i hrabiny Marii Resseguier w Nisku (współpraca Andrzej Oboz).

Zbigniew Strzyżyński urodzony w 1955 r. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie, Politechnikę Warszawską, Instytut Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie, dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Rzeźby prof. Sławomira Mieleszki, studia podyplomowe na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz. Zajmuje się malarstwem i rzeźbą.

Należy do kilku stowarzyszeń i związków twórczych: Związku Polskich Artystów Plastyków, Kazimierskiej Konfraterni Sztuki, Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków i grupy plastycznej Kontrast. Nauczyciel w Liceum Plastycznym im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie. Komisarz Międzynarodowego Konkursu na Rysunek im. M. E. Andriollego. Autor tekstów o sztuce, wywiadów z artystami, wstępów do katalogów, recenzji.

Brał udział w ponad 180 wystawach międzynarodowych, ogólnopolskich i środowiskowych. Zorganizował 14 wystaw indywidualnych (Płock, Bełchatów, Nałęczów, Puławy, Lublin, Chełm, Poznań, Dębica). Laureat 9 nagród i 4 wyróżnień w konkursach ogólnopolskich. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i Odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Za działalność artystyczną uhonorowany Nagrodą Starosty Puławskiego i Marszałka Województwa Lubelskiego.

Obrazy Zbigniewa Strzyżyńskiego w galerii Nova ChBP oglądać można do 8 listopada br. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

BĘDĘ TAM:
Przeczytano: 859