Zielony Szlak Rezerwatów Przyrody

Adres:

Chełm

Powiat chełmski pozwala osobom odwiedzającym te tereny podążyć licznymi szlakami turystycznymi wytyczonymi w otaczających miasto i okolice parkach krajobrazowych i rezerwatach.

Jednym ze szlaków jest oznaczony kolorem zielonym Szlak Rezerwatów Przyrody liczący sobie 101 kilometrów. To wyprawa idealna dla osób lubiących łączyć aktywność z relaksem w otoczeniu przyrody. Rozpoczynający się w Urszulinie a kończący w Wojsławicach szlak prowadzi m. in. przez Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie, Obniżenie Dorohuczy, Pagóry Chełmskie Działy Grabowieckie, co pozwala na podążanie przez zróżnicowane pod względem przyrodniczym oraz bogate w zabytki i okoliczne atrakcje tereny. Wśród wartych szczególnej uwagi zabytków na szlaku jest m. in. XIX-wieczny dwór Załuskich w Kuliku otoczony przez efektowny park. Dziś we dworze mieści się szkoła podstawowa. W Olchowcu warto odwiedzić drewniany kościół, dawniej cerkiew grekokatolicką. Na trasie znajduje się także rezerwat stepowy „Stawska Góra” gdzie rosną rzadkie okazy roślin, jak dziewięćsił popłocholistny, a na Dziewiczej Górze, gdzie prawdopodobnie znajdowało się w średniowieczu grodzisko – monumentalne dęby. Miejsce to zostało uznane w 1982 roku za pomnik przyrody jako wzgórze widokowe, rozciąga się z niego bowiem piękny widok na okolice. W samym Chełmie warto zostać co najmniej na dzień, aby obejrzeć zabytkową architekturę miasta i jego słynne kredowe podziemia. W okolicach natomiast godne obejrzenia są także: młyn w Uhrze, ruiny zamku i dwór w Sielcu, kościół w Kumowie Plebańskima, także Wojsławice, z zabytkami sakralnymi i ciekawymi kapliczkami.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1008