Cmentarz żydowski w Chrzanowie

Wstęp:

Płatny

Adres:

Podwale, Chrzanów

Cmentarz żydowski w Chrzanowie to ciekawa atrakcja turystyczna dla osób, które cenią sobie stary styl oraz sentymentalizm.

Osoby głęboko wierzące, które utożsamiają się z historią Polski i ze sprawą żydowską popularną w przeszłości na pewno spędzą tutaj trochę czasu na poważnych rozmyślaniach o przeszłych czasach. Najstarszy nagrobek, który został zachowany na tym cmentarzu pochodzi aż z 1802 roku. Żydzi przykładali wielką wagę do tego, gdzie umieszczano cmentarze żydowskie, ponieważ zależało im przede wszystkim na ich nienaruszalności. Z racji tego umieszczono go też w Chrzanowie na specjalnym, pagórkowatym terenie, który nie był atrakcyjny pod kątem upraw rolnych, dlatego mógł przetrwać. Cechą charakterystyczną tego cmentarza jest to, iż na nagrobkach znajdują się epitafia zmarłych z kilkoma linijkami tekstu, zazwyczaj w języku hebrajskim. Można tam znaleźć dane zmarłego, a więc jego imię i nazwisko, imię ojca, itd. Żydzi chowali swoich towarzyszy w należyty sposób zapewniając im godny pochówek, a wiadomo, że najwięcej pracy mieli podczas II wojny światowej, gdzie Żydów masowo zabijała armia niemiecka i właśnie z tego okresu pochodzi najwięcej nagrobków na cmentarzu żydowskim w Chrzanowie. W dzisiejszych czasach możliwe jest grupowe zwiedzanie tego cmentarza, co należy jednak wcześniej ustalić z Muzeum w Chrzanowie, które jest w pełni odpowiedzialne za zwiedzanie. Jest to naprawdę duża dawka historycznych wiadomości oraz szansa na zapoznanie się ze starymi czasami, tymi, które panowały podczas II wojny światowej. Przyjeżdżają tutaj ludzie z całego świata, aby oddać hołd poległym w trakcie wojny Żydom, często nie mogącym się bronić i ginącym w potwornych męczarniach. Jest to możliwość zadumy nad ich losem i poczucia więzi historycznej z poległymi wtedy osobami, dlatego warto udać się na ten cmentarz przynajmniej raz w życiu.

Odwiedziłeś oceń:
(2 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1741