Kościół pw. św. Mikołaja w Chrzanowie

Adres:

Mickiewicza 5, 32-500 Chrzanów

Kościół pw. św. Mikołaja w Chrzanowie to jedna z największych atrakcji turystycznych w gminie Chrzanów. Kościół należy do diecezji krakowskiej.

Turyści mogą tutaj spokojnie wypocząć, podziwiać malownicze okolice, ale też nacieszyć oko zabytkami religijnymi oraz architektonicznymi. Kościół św. Mikołaja w Chrzanowie jest zbudowany w stylu gotyckim, dlatego charakteryzuje się niezwykłą elegancją, szykiem oraz klasą. Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja liczy w tym mieście prawie 10 tysięcy wiernych. W prezbiterium znajduje się cudowny ołtarz, który jest jednym z najważniejszych elementów architektonicznych w Chrzanowie. Charakterystyczną cechą tego ołtarza jest to, iż posiada on w sobie różnego rodzaju barokowe figury, które przybyły do kościoła z Krakowa, a konkretniej z kościoła Mariackiego. Można tutaj wyróżnić figury św. Joachima, św. Anny, króla Dawida oraz czterech aniołów. W głównej części ołtarza znajduje się obraz poświęcony najważniejszej osobie w tym kościele, a więc obraz św. Mikołaja, którego imię nosi kościół w Chrzanowie. Znajduje się tam również obraz św. Stanisława, więc można nacieszyć oko pod kątem nie tylko architektury, ale również rzeźby i malarstwa, czym na pewno będą zaciekawieni wszyscy ludzie mający w sobie duszę artysty. Wszystkie te rzeźby oraz obrazy zachowały się w doskonałym stanie aż do dnia dzisiejszego, a więc turyści mogą je bez problemów podziwiać. W kościele św. Mikołaja znajduje się też wczesnorenesansowy świecznik spiżowy oraz barokowo chrzcielnica. Oba te cenne przedmioty stanowią o wartości i estetyce tego miejsca, które jest nie tylko eleganckie, ale bardzo zadbane. W kościele św. Mikołaja znajduje się także specjalna mozaika, która przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem. Została ona podarowana kościołowi z rąk Henryka Loewenfelda, a ten otrzymał ją od samego papieża Leona XIII.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1569