Pałac Starzeńskich w Płazie

Adres:

Wiosny Ludów 4, 32-552 Płaza

Pałac w Płazie zadziwia turystów przyjeżdżających do Chrzanowa już od prawie 200 lat, a powstał on dzięki staraniom Wincentego Szembeka.

Posiada on cechy barokowe, dzięki czemu charakteryzuje się wzniosłością, elegancją oraz klasą. Właśnie tym urzeka przyjeżdżających turystów, którzy odwiedzają ten pałac dużymi grupami z różnych części Europy, nie tylko z Polski. Dzisiejsza budowla nieco różni się od swojego pierwotnego projektu, a zawdzięcza to Adamowi Starzeńskiemu oraz Zygmuntowi Hendlowi. W skład tego pałacu wchodzi przede wszystkim kuźnia dworska, która jest bardzo ciekawym miejscem pod kątem turystycznym i można ją zwiedzać, również samodzielnie. Pałac otoczony jest malowniczym i zielonym parkiem, który jest możliwością spędzenia wolnego czasu na łonie natury i chwilowego oderwania się od rzeczywistości przy śpiewie miejscowych ptaków. Znajdują się tam liczne alejki, szpalery, ciekawe krzewy oraz drzewa, które zachwycają swoim pięknem nie tylko okolicznych mieszkańców. Jego jedną z największych zalet jest bogato zdobiona architektura, która zadziwia wszystkich zwolenników sztuki i piękna. Nie przeszkodziły mu nawet wojenne grabieże i dewastacje, bo pałac przetrwał najgorsze lata i zadziwia swoim urokiem aż do dnia dzisiejszego, z czego zadowoleni są turyści chcący zapoznać się z historią tego miejsca. Ogromnym uznaniem cieszy się też dbanie o ten pałac, ponieważ zyskał on miano jednego z najlepiej zadbanych zabytków w okolicy. Jest on nie tylko piękny z zewnątrz, ale również od wewnątrz, za co odpowiada szereg osób. Jego wartość jest bardzo duża, więc warto udać się na wycieczkę do Chrzanowa i obejrzeć go z bliska, bo nikt nie powinien pożałować tego posunięcia. Wiadomo, że taki pałac ma swój urok, a leżący blisko park sprawia, że to miejsce jest jednym z bardziej malowniczych na mapie Polski.

 

Odwiedziłeś oceń:
(2 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1989