Pomnik zwycięstwa i wolności na placu Tysiąclecia

Adres:

Plac Tysiąclecia, Chrzanów

Pomnik zwycięstwa i wolności na placu Tysiąclecia to jedna z największych atrakcji turystycznych Chrzanowa pod kątem historycznym.

Pomnik został wzniesiony w 1971 roku, a jego projektantem jest bardzo znany rzeźbiarz Marian Konarski, który wykonał ogrom pracy, aby budowla wyglądała naprawdę estetycznie, a przy okazji wyrażała swoją bogatą symbolikę. W swojej zawartości przedstawia on orła w locie, który wykonany jest na granicie. Cechą charakterystyczną tego pomnika jest wbudowany w niego krzyż Virtuti Militari. Na pomniku znajdują się płaskorzeźby żołnierza, kobiety, partyzanta, rolnika oraz górnika. Budowla ta jest idealnie wyremontowana, dzięki czemu cieszy się sporą elegancją oraz wielką estetyką, co wzbudza zachwyt turystów z różnych zakątków Europy. Jak sama nazwa wskazuje pomnik ten symbolizuje zwycięstwo oraz wolność na różnych płaszczyznach. Jest to dokładnie oddane w całości budowli, dlatego będąc na miejscu w Chrzanowie nie sposób tego pomnika nie zauważyć i nie zatrzymać się przy nim na chwilę. Można w ten sposób zgłębić swoją wiedzę historyczną, a przy okazji nacieszyć oko wyrafinowaną sztuką i pięknem. Pomnik zwycięstwa i wolności cieszy się ogromnym uznaniem nie tylko w oczach starszych osób, ale również i tych młodszych, ponieważ zachwyca on na co dzień wielu turystów swoją bogatą aranżacją i przekazywaną symboliką. Budowla ma na celu upamiętnienia poległych w walce mieszkańców Chrzanowa oraz okolic, tak aby oddać im należytą cześć i chwałę znajdując się w pobliżu pomnika. Można się w tym miejscu za nich pomodlić i zatrzymać na chwilę zadumy o losie wielu Polaków. Budowa tego pomnika wcale nie była łatwym zadaniem i trwała stosunkowo długo, a największą trudnością w realizacji było ustawienie orła w locie na górnej bazie pomnika, ale na szczęście wszystko zakończyło się sukcesem.

 

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2462