Cerkiew św. Jerzego w Cieszanowie

Adres:

Skorupki 9, 37-611 Cieszanów

Cerkiew św. Jerzego w Cieszanowie to greckokatolicka budowla, która jest jednym z najważniejszych zabytków Cieszanowa. W całości jest ona murowana, dlatego jest naprawdę solidna oraz wytrzymała.

W niedalekiej przyszłości cerkiew ma zostać wyremontowana. Wzniesiono ją ponad 100 lat temu, ale wymaga ona generalnej renowacji. Z zewnątrz prezentuje się jednak bardzo okazale i na pewno jest godna uwagi. Dziś cerkiew ta stoi kompletnie pusta, ale w środku zachowana została wartościowa polichromia autorstwa Grzegorza Kuźniewicza. Można się z nią oczywiście bliżej zapoznać, gdy turysta zdecyduje się na wycieczkę właśnie do tego miasta. Jest ona zlokalizowana w bardzo dobrym miejscu, dlatego też zainteresowane osoby nie powinny mieć żadnych problemów z tym, aby do niej trafić. Budynek ten zbudowany został w stylu bazylikowym i jest świetnym wyborem zwłaszcza dla osób, które są bardzo religijne. Charakterystycznym punktem tej budowli jest estetyczna kopuła, która wymaga jednak odrestaurowania. Nadaje ona jednak całości estetyki oraz elegancji, dlatego też ten zabytek jest tak ceniony przede wszystkim przez osoby starsze i pobożne. Wśród elementów cerkwi na które warto zwrócić uwagę należy wyróżnić też kopułki murowanego bębna, okienne kopuły oraz starodawne freski. Pochodzą one od przeróżnych autorów, których trudno jest rozpoznać, ale na pewno są one bardzo ciekawe, jeśli chodzi o zwiedzanie. Każdy fanatyk starych budowli znajdzie tutaj coś dla siebie, dlatego ta cerkiew jest tak często odwiedzana w dzisiejszych czasach przez turystów z całego świata. Nie jest ona może nowoczesna, ale posiada swój stylowy klimat. Jest to jedno z najbardziej wartościowych miejsc w regionie pod kątem sakralnym, więc na pewno warto się tam udać przynajmniej na chwilę będąc w najbliższej okolicy Cieszanowa.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1627