Cerkiew w Chotylubiu

Adres:

Chotylub

Cerkiew w Chotylubiu to jedna z największych atrakcji turystycznych w gminie Cieszanów.

Zbudowana została ona jeszcze w XIX wieku, a więc jest stosunkowo stara, ale nadal zadziwia oczy okolicznych mieszkańców i turystów z całego świata, ponieważ jest bardzo zadbana. Była to dawna cerkiew greckokatolicka, a położona jest ona na wzniesieniu, dlatego też jest bardzo dobrze widoczna dla turystów i nie sposób jej ominąć. Świątynia ta jest stylowa, a więc jest dużą atrakcją zwłaszcza dla osób religijnych oraz pobożnych. Jest ona trójdzielna oraz posiada konstrukcję zrębową. Ściany posiadają deskowanie, a podwalina wykonana jest z kamienia łamanego. Charakterystyczną cechą tego miejsca jest nawa, która posiada również ośmioboczną kopułę zwieńczoną latarnią. W środku znajduje się też bardzo charakterystyczne prezbiterium. Nad kopułami zostały wzniesione żelazne krzyże, które są wizytówką tego miejsca i zachwycają oczy turystów. Do cerkwi przylega też starodawny babiniec, więc jak widać wyraźnie jest to bardzo szeroka oferta turystyczna dla zainteresowanych osób, których podczas urlopu interesuje zwiedzanie zabytków. Kiedyś odbywały się tutaj msze, ale w dzisiejszych czasach cerkiew nie jest użytkowana w tych celach, ponieważ nie spełnia określonych warunków. W babińcu działa co prawda chór muzyczny, ale jest to raczej działalność hobbystyczna, która polega na rozwijaniu umiejętności muzycznych i wspólnym spędzaniu czasu. W gminie Cieszanów jest duża ilość ciekawych miejsc, do których warto się udać, aby pozwiedzać, a cerkiew w Chotylubiu jest jednym z takich miejsc. W bliskiej odległości od tej budowli znajduje się również cmentarz greckokatolicki, dlatego jak widać wyraźnie jest to typowo kościelny teren, który zainteresuje osoby głęboko wierzące i lubiących podziwiać takie obiekty z bliska.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1197