Dawna Cerkiew greckokatolicka w Starym Lublińcu

Adres:

Stary Lubliniec

Dawna cerkiew greckokatolicka w Starym Lublińcu to zabytek wyjątkowy, który chętnie odwiedzany jest przez starsze osoby z różnych stron świata.

Dzieje się tak głównie z tego względu, że można dowiedzieć się tutaj wszystkiego o dawnych cerkwiach oraz sprawdzić na własne oczy jak były one budowane i jakie zawierały w sobie elementy. Ta dawna cerkiew nie funkcjonuje już obecnie jako cerkiew, więc jest to już tylko zabytek, ale za to jak cenny dla gminy Cieszanów oraz okolic. Z tego też względu każdego roku pojawia się tutaj szerokie grono podziwiających zabytki turystów. Dawna cerkiew greckokatolicka w Starym Lublińcu to obowiązkowy punkt każdej wycieczki krajoznawczej. Jest ona wybudowana w nowoczesnym stylu i wyglądem przypomina pałacyk. Otoczona jest ona zielenią, co dodaje jej dodatkowego klimatu, więc na pewno warto się tam udać przynajmniej na chwilę i podziwiać frontową wieżyczkę, która jest stylowa i estetyczna. Budynek ten jest bardzo zadbany, więc mimo upływu lat nadal trzyma się bardzo dobrze. Jest to solidna oraz bardzo wytrzymała budowla. Wzniesiono ją prawie 100 lat temu, a zbudowano ją w miejsce starej cerkwi, która była drewniana. Ta z kolei jest murowana, dlatego też może wytrzymać zdecydowanie dłużej niż jej poprzedniczka. Po wojnie została ona przejęta przez kościół rzymskokatolicki, jednak się to zmieniło i przyjęto formę greckokatolicką. Budynek był odrestaurowany, dlatego prezentuje się okazale i zadziwia nie tylko okolicznych mieszkańców, ale też wielu turystów z całego świata. Miejsce to jest godne polecenia przede wszystkim osobom religijnym i pobożnym, które lubią podróżować w celach odkrywczych, aby zwiedzać nowe budynki sakralne z dawnych lat. W gminie Cieszanów jest to możliwe do zrealizowania, bo to właśnie tam znajduje się dawna cerkiew greckokatolicka. Wystarczy udać się do Starego Lublińca, a dojazd do budowli jest bardzo łatwy.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1232