Cerkiew greckokatolicka w Czarnej

Adres:

Czarna

Gmina Czarna to mnóstwo atrakcji turystycznych zarówno tych antropogenicznych jak i przyrodniczych.

Pierwsza z nich zasługująca na uwagę to Cerkiew greckokatolicka pw. św. Wielkiego Męczennika Dymitra (ob. parafialny kościół rzymskokatolicki) w Czarnej. Cerkiew położona jest na wzgórzu nieopodal głównej trasy komunikacyjnej. Sam męczennik był urzędnikiem na służbie cesarza w Salonika, który nakazał wymordowanie wszystkich chrześcijan. Dymitr zbuntował się i poniósł za to męczeńska śmierć. Dymitr żył w pierwszych stuleciach naszej ery. Pierwszy budynek cerkiewny powstał w tym miejscu już w 1795 roku, kolejna budowla datowana jest na 1834 rok. Cerkiew zbudowana jest na trójdzielnym planie z szeroką i krótką nawą. Cerkiew pokryta jest dwuspadowym dachem o zróżnicowanych kalenicach. Uważana za najważniejszy element cerkwi jest klasycystyczna fasada z portykiem zwieńczonym trójkątnym szczytem, który opiera się na 6 kolumnach doryckich - wykonanych z drewna. We wnętrzu cerkwi na zwiedzających i wiernych czeka ikonostas z 1882 roku. W nawach bocznych znajdują się między innymi: rzeźby ukrzyżowanego Chrystusa, Matki Bożej, św. Jana, Piotra i Pawła, feretrony malowane na blasze, wizerunek św. Mikołaja, Matka Boża Pokrow, w antepedium św. Dymitr oraz Chrzest w Jordanie. Obok cerkwi stoi pochodząca z XX wieku dzwonnica z dzwonem prawdopodobnie z 1886 roku. Prócz cerkwi i dzwonnicy na tym terenie leży również cmentarz z licznymi nagrobkami z początków XX wieku. Przy cerkwi stoi obelisk z pamiątkową tablicą upamiętniającą przesiedlenie na te ziemie ludności polskiej z odległych powiatów hrubieszowskiego i tomaszowskiego. Obelisk został odsłonięty w 2001 roku w 50 rocznicę przesiedleń. Cerkiew wpisana jest na listę Szlaku Architektury Drewnianej, który skupia najważniejsze perełki architektoniczne.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1272