Cerkiew w Żłobku

Adres:

Żłobek

Cerkiew Narodzenia NMP w Żłobku to obecnie kościół filialny wyznania rzymskokatolickiego pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

Pierwsza z cerkwi powstała w 1782 roku, a ta stojąca po dziś dzień pochodzi z 1830 roku. Jest to budynek orientowany z prezbiterium ustawionym na wchód, o wykonana z drewniana, o konstrukcji zrębowej, obitej gontem. Styl budownictwa z znaczniej mierze to klimat typowego budownictwa z czasów rządów austriackich, którego najważniejsza cechą była oszczędność podczas budowy, oszczędność ta spowodowana była faktem, iż budowała finansowana była przez państwo. Cerkiew powstała na palnie prostokąta z szersza jedna nawą od strony wschodniej. Dach cerkwi dwuspadowy pokryty gontem. Wyposażenie cerkwi nie jest bardzo wyszukane i historyczne, część z dawnego pierwotnego wyposażenia obecnie przebywa w muzeum w Łańcucie. Gdzie obejrzeć można feretron z kopi obrazu MB Częstochowskiej, figurkę św. Wojciecha itp. po roku 1951 budynek cerkiewny został opuszczony przez wyznawców grekokatolickich i tak jak inne cerkwie w okolicy zaczął pełnić funkcje magazyny, w tym przypadku szyszek. Magazyn w cerkwi działał do 1976 roku, rok później został przejęty przez kościół rzymskokatolicki i zaczął po remoncie pełnić funkcje sakralne. W obejściu dawnej cerkwi kiedyś stała drewniana parawanowa, czyli o konstrukcji ścian w kształcie arkad. Dzwonnica pokryta była gontowym daszkiem. Obecnie w miejsce starej stoi inna, ale również drewniana dzwonnica. Cerkiew jako zabytek wpisana jest na Szlak Architektury Drewnianej, który podzielony jest na 9 tras, na których spotkać można wspaniałe osobliwości budynków wykonanych z drewna z różnych czasów. Na szlaku są zarówno budynki sakralne takie jak cerkwie czy kościoły, ale również inne budynki pełniące funkcję dworów itp. Cerkiew w Żłobie zachęca do wędrówki w tereny Bieszczad, ni tylko ze względu na możliwość obcowania z przyrodą, ale również pod kontem atrakcji architektonicznych, których w rejonie jest mnóstwo.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1333