Ruiny cerkwi greckokatolickiej w Lipie

Adres:

Lipie

Cerkiew grekokatolicka św. Paraskewy położona jest w miejscowości Lipie, leżącej w województwie podkarpackim w gminie Czarna.

Obecnie oglądać można tam tylko pozostałości, czyli ruiny cerkwi. Pierwsza cerkiew jaka powstała w Lipie datowana była na czasy panowania króla Zygmunta Augusta i było to w roku 1567. Dla miejscowości o niewielkiej liczbie ludności była to swoista wizytówka i wielka duma. W 1660 roku wybudowano drugą cerkiew, a kolejną trzecią również drewnianą wybudowano ok 1990 roku. Cerkiew remontowana była w 1919 roku. Cerkiew mimo wielu zawirowań wojennych jak miały miejsce na tym terenie przetrwała II wojnę światową. Niestety cały urok padł za sprawą wielkiego pożar, który miał miejsce w nocy z 17 na 18 maja 1981 roku. Podania mówią, że świątynia zbudowana była na planie krzyża z ośmiopołaciowymi kopułami. Ramiona naw również były zwieńczone wielopołaciowym dachem. Jak większość cerkwi ma układ orientowany, gdzie prezbiterium usytułowane jest na wschód. Zgodnie ze zwyczajem obok cerkwi zlokalizowany jest cmentarz. Na cmentarzu wyznawców wiary grekokatolickiej jest wiele śladów po starych nagrobkach, wykonanych z miejscowych surowców. Większość to nagrobki mieszane wykonane z kamienia i wykończone żeliwnym krzyżem. Nagrobki niestety są zapuszczone, wręcz zapomniane, wokół pozostałych ruin rosną drzewa, krzewy i wszędzie jest pełno zarośli oraz chwastów. Samo miejsce ruin cerkwi św. Parasksewy w Lipie jest tak urokliwe i tajemnicze, że warto wybrać się tam na spacer. Przed cerkwią obejrzeć można murowaną kaplicę rodziny Zarebów zbudowana w XIX wieku. Jak w większości przypadków znaleźć przy cerkwi można dzwonnicę, która powstała w podobnym czasie co kaplica. Wycieczkę można zaplanować indywidualnie z uwzględnieniem poznania zasad wiary grekokatolickiej, ciekawostek związanych z obrzędami itp.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 729