Czerwony szlak turystyczny: Dział - Pieniążkowce – Żeleźnica

Adres:

Czarny Dunajec

Żeleźnica wznosi się na wysokość 912 m n. p.m i wznosi się nad Beskidem Orawsko-Podhalańskim.

Na szczyt wiodą trzy szlaki turystyczne: czerwony z Dział przez Pieniążkowice do Żelaźnicy, niebieski z Przełeczy Bory przez Harkabuz oraz szlak oznaczony kolorem żółtym, który rozpoczyna się w Zaburzyckiej Dolinie i wiedzie przez Orawkę, Pająków Wierch, Podszkle aż na szczyt. Mimo, że Żeleźnica nie jest najwyższym szczytem, to znajduje się tu węzeł szlaków pieszych (przełęcz pod Żeleźnicą), a sam szczyt cieszy się sporą popularnością wśród turystów. Będąc w Czarnym Dunajcu warto wybrać się na czerwony szlak w kierunku Żeleźnicy, bowiem wiedzie on przez najciekawsze krajobrazowo tereny. Wzdłuż szlaku znaleźć można wiele ciekawych punktów widokowych i atrakcji. Już z samego szczytu można podziwiać przepiękną panoramę Beskidu Żywieckiego. Czerwony szlak wiedzie ze szczytu do wsi Pieniążkowice, w gminie Czarny Dunajec. To niewielka miejscowość, w której głównym punktem jest zabytkowy kościół z XIX wieku. Tu także można zobaczyć tradycyjne góralskie zabudowy. Z Pieniążkowic turyści podążając czerwonym szlakiem w kierunku południowym dotrą do kolejnej niewielkiej miejscowości gminy Czarny Dunajec – wsi Dział. Tu także można zobaczyć jak płynie życie w spokojnych podhalańskich wsiach, które nie są przepełnione turystami. Miejscami wartymi zobaczenia jest zabytkowy kościół zbudowany z cegły oraz powojenny kościół parafialny z drewnianą dzwonnicą wykonana w stylu podhalańskim. Podróż można zacząć w Czarnym Dunajcu i dotrzeć do wsi Dział droga nr 958 lub wybrać dłuższy wariant trasy i kontynuować ja przez wsie Krauszów, Ludźmierz (najstarsza w okolicy osada) Zaskale aż do Szaflar, które znajdują się przy słynnej Zakopiance. Bez względu na to, gdzie wejdziemy na szlak, czekają nas przepiękne widoki. Przez długi fragment można podziwiać ośnieżone szczyty Tatr i nieskażona podhalańską przyrodę.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1610