Czerwony szlak turystyczny w Czarnym Dunajcu

Adres:

Czarny Dunajec

Czerwony szlak turystyczny: 7 km fragment Szlaku im. Powstania Chochołowskiego: Wierch Ciche – Chochołów Podhale jest bardzo popularne wśród miłośników pieszych wycieczek. Poza najbardziej uczęszczanymi szlakami w Zakopanem czy Bukowinie Tatrzańskiej warto poznać inne obszary podhalańskiego krajobrazu.

Alternatywą jest malowniczo położona gmina przy granicy ze Słowacją – Czarny Dunajec. Tutejszy krajobraz i trasy przypadną do gustu tym, którzy lubią ciszę i spokój i brak tłumów na szlaku. Wiele z tras wokół Czarnego Dunajca położona jest na stokach Działów Orawskich, Kotliny Orawsko-Nowotarskiej i Pogórza Gudałowskiego. W gwoli ścisłości warto dodać, że administracyjnie Gmina Czarny Dunajec leży w powiecie Nowy Targ, w województwie małopolskim. Jednym z popularniejszych szlaków turystycznych w tych okolicach jest czerwona trasa, będąca częścią szlaku im. Powstania Chochołowskiego. Szlak ten w gminie Czarny Dunajec to zaledwie 7 km odcinek kończący się w Wierch Ciche. Cały czerwony szlak wiedzie z Czarnego Dunajca przez Podhale, Spisz i Pieniny aż na przełęcz Trzy Kopce w rejonie Pienin Właściwych. na jej trasie znajdują się tak charakterystyczne miejsca Podhala jak: zbocza Gubałówki, Bukowinę Tatrzańską czy Zamek w Niedzicy nad zalewem Czorsztyńskim. 7 kilometrowy odcinek szlaku czerwonego między wsią Ciche a Chochołowem jest bardzo malowniczą i urokliwa trasa. Warto wspomnieć tu, że początek szlaku zaczyna się w części wsi zwanej Ciche - Wierch. Osada ta jest bowiem jedną z najdłuższych w Polsce i liczy ponad 14 km długości. Wieś jest położna na wysokości 700-850 m n. p.m. Na trasie można spotkać liczne drewniane i murowane kapliczki przydrożne z XIX wieku. Wielu mieszkańców wsi Ciche zajmuje się tworzeniem pamiątek z drewna, dlatego można po drodze spotkać wiele miejsc, w których miejscowi wystawiają swoje prace na sprzedaż. Nazwa czerwonego szklaku– im. Powstania Chochołowskiego wzięła się dla upamiętnienia zrywu mieszkańców Chochołowa z roku 1846 (jako cześć powstania Krakowskiego ), które zostało stłumione przez wojska austriackie przy udziale mieszkańców Czarnego Dunajca. Ten histeryczny fakt przez lata był i jest przyczyna sporów między mieszkańcami obu wsi.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3017