Dwór w Czarnym Dunajcu

Adres:

Czarny Dunajec

Czarny Dunajec, to gmina wiejska o typowo górskiej stylistyce architektonicznej. Siedzibą gminy jest wieś czarny Dunajec. Miejscowość ta jest bogata w różnego rodzaju zabytki kultury, sztuki i architektury podhalańskiej.

Nie brakuje tutaj żywych przykładów na to, iż tradycja trwa a zamieszkujący okolicę ludzie pragną, aby była jak najbardziej żywa w życiu codziennym. Charakterystyczny element tutejszej zabudowy stanowi tak zwany domek czarnodunajecki. Choć stylistyką i kształtem nawiązuje on di drewnianych, budowanych przed laty chat, to jednak powstał z trwalszego surowca - jest to dworek murowany. Drewniane chaty, chociaż piękne i niewątpliwie klimatyczne miały jedna podstawową wadę – były nieodporne na nękające ludność w dziewiętnastym wieku pożary. Stąd tez pomysł na wybudowanie murowanych dworków na miejscu drewnianych. W połowie dziewiętnastego wieku bowiem w Czarnym Dunajcu miały miejsce liczne pożary, w wyniku których tutejsza ludność utraciła dach nad głową. Legenda i podania historyczne głoszą, iż pewien zdolny majster rozpocząć na ich miejscu budowę murowanych chat, które miały być mniej podatne na niekorzystne działanie tego żywiołu. Niestety a może na szczęście nie każdego było stać na tego typu luksus, stąd w zabudowa urbanistyczna Czarnego Dunajca obfituje zarówno w piękne drewniane chaty, jak i dworki czarnodunajeckie. Charakterystyczną cecha tych dworków są ganki. Posiadają one trójkątne szczyty wsparte na kolumnach. Są to najczęściej ganki odkryte niezabudowane, a grube kolumny nadają im statycznego i wyglądu, charakteru i uroku. Domki te są z reguły budowlami parterowymi. W stylistyce architektonicznej ostatnich lat w całej Polsce panował trend na budowę właśnie takich dworkowych domków jednorodzinnych. Tak zwany zatem dworek czarnodunajecki jest doskonałym przykładem architektury podhalańskiej.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2281