Kościół św. Marii Magdaleny w Odrowążu

Adres:

Odrowąż Podhalański 33, 34‑408 Odrowąż

Odrowąż to niewielka miejscowość – wieś, której początki jednak sięgają aż pierwszych lat siedemnastego wieku. Podania głoszą iż pierwsza ludność ulokowała się na tych ziemiach w roku 1603.

Zarówno zatem bogata historia, jak i głęboko ukorzeniona kultura sprawiają, iż zwłaszcza w okresie letnim nie brakuje tutaj przyjezdnych pragnących spędzić spokojne chwile z dala od zgiełku codzienności. Wspaniały krajobraz, górskie podhalańskie widoki oraz zauważona na każdym kroku specyficzna kultura, to jednak nie jedyne atrakcje czekające tutaj na turystów. W Odrowążu znajduje się również godny uwagi, piękny kościół św. Marii Magdaleny. Ciesząca wiernych swą użytecznością, jak i urokiem budowla sakralna powstała w pierwszej połowie dziewiętnastego wieku. Podaje się, iż jej budowa trwała 6 lat a rozpoczęto ją w roku 1825. Nie jest to jednak pierwszy kościół we wsi. Na miejscu bowiem obecnej, trwałej, murowanej budowli stał pierwotnie drewniany kościółek z szesnastego wieku, co świadczy również o głęboko ukorzenionej kulturze chrześcijańskiej na tych terenach. Mimo różnych przeciwności losów oraz trudnej i burzliwej historii kościół udało się uratować od klęski i do dziś stanowi nie tylko pociechę dla wiernych, ale również atrakcję turystyczną miejscowości. Zachował się w nim oryginalny ołtarz, wykonany podczas prac budowlanych przez regionalnego artystę Józefa Kulacha z Szaflar. Poza ołtarzem zachowało się również wiele elementów wyposażenia kościoła oraz sprzętów przydatnych podczas odprawiania nabożeństw. Są wśród nich między innymi zabytkowe szaty liturgiczne, które dziś co prawda nie sa używane, stanowią jednak cenne eksponaty kościelne. Kościół św. Marii Magdaleny w Odrowążu stanowi obecnie oczywiście głównie miejsce modlitw i nabożeństw, jednak warto go odwiedzić przejeżdżając w pobliżu chociażby w celach poznawczych.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2447