Kościół Przenajświętszej Trójcy w Czarnym Dunajcu

Adres:

Rynek, 34-470 Czarny Dunajec

Podhale to idealne miejsce na udany urlop o każdej porze roku. W Gminie Czarny Dunajec nie brakuje szlaków turystycznych.

Przepiękne krajobrazy, widoki na Tatry, Gorców czy Babia Gorę, liczne kotliny i wąwozy górskich potoków tworzą doskonałe warunki do pieszej turystyki. Czarny Dunajec to jednak nie tylko charakteryzuje się nie tylko świetnymi warunkami przyrodniczymi. Alternatywą dla górskich szlaków jest możliwość zwiedzania licznych zabytków. Do największych atrakcji Czarnego Dunajca należy Kościół Przenajświętszej Trójcy. Jak każdy wiekowy obiekt może się pochwalić burzliwą historia, w której znajdują się takie elementy jak pożary i kilkukrotne odbudowy. Dzisiejszy gmach kościoła parafialnego pochodzi z 1871 roku. Mieści się przy ulicy Rynek 34 i jest jednym z największych zabytków okolicy obok nieczynnego już cmentarza żydowskiego. Początkowo na miejscu dzisiejszego murowanego kościoła stała drewniana konstrukcja zbudowana w połowie XVI wieku. Parafia Czarny Dunajec funkcjonuje od XVII wieku, gdy syn założyciela wsi – Jan Miętus wpisał do ksiąg miejskich Myślenic akt utworzenia czarnodunajeckiej parafii pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. XVIII i XIX wiek to ciężkie czasy dla kościoła w Czarnym Dunajcu. W 1787 roku w pożarze spłonęła polowa budynków mieszkalnych we wsi wraz z drewnianym kościołem. Zaledwie kilkanaście lat po odbudowie nowej świątyni uszkodzone zostało sklepienie. Wybudowano wtedy murowany kościół, ale i ten strawił pożar w połowie wieku XVIII. Kościół, który do dziś możemy zobaczyć w Czarnym Dunajcu został odbudowany dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności. Prace zostały ukończone w roku 1871. Służy on lokalnej społeczności po dziś dzień. W ostatnich latach poczyniono wiele remontów w tym elewację, wnętrze kościoła: posadzkę, oświetlenie i ogrzewanie. Zadbano także o otoczenie świątynie. Kościół Przenajświętszej Trójcy jest dziś wizytówką Czarnego Dunajca i jednym z najczęściej odwiedzanych obiektów.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2511