Niebieski szlak turystyczny: Przełęcz Sieniawska - Żeleźnica

Adres:

Czarny Dunajec

Beskid Orawsko-Podhalański to nazwa pasma górskiego, które przeciętnemu Kowalskiemu nie mowi zbyt wiele. Miłosnicy gór i pieszych wycieczek na pewno od razu są w stanie zlokalizować ten masyw wchodzący w skład Beskidu Żywieckiego.

Najwyższym wzniesieniem jest Kiełek (961 m n. p.m) jednak wiele tamtejszych popularnych szlaków turystycznych, które oplatają stożkowaty masyw Żeleźnicy. Szczyt ten wznoszący się nad falistymi grzbietami okolicy Beskidu Orawsko-Podhalańskiego osiąga wysokość 912 m n. p.m. i jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów. Na jego szczyt wiodą trasy z równych miejscowości gminy Czarny Dunajec i okolicy. Na szczyt Żeleźnicy możemy dostać się głównym szlakiem znaczonym na czerwono z Dział, przez Pieniążkowice, żółtą trasą z Zaburzycy Dolnej przez szczyt Pająków Wierchy czy niebieskim szlakiem z przełęczy Bory. Jedną z ciekawszych tras na szczyt Żeleźnicy jest inny fragment niebieskiej trasy z przełęczy Sieniewaskiej przez Janiłowkę i Kawulówkę. Początek tego szlaku jest zlokalizowany na przełęczy Sieniawskiej, która jest położona miedzy dwoma dorzeczami Raby i Dunajca. Przełęcz położona na wysokości 711 m n. p.m oddziela Beskid Orawsko-Podhalanski od Gorców. Aby wejść na szlak trzeba się kierować na zachód w stronę Janiłówka (817 m), a następnie na Kawuluwkę. Po drodze można cieszyć się widokiem niemal nie skarżonej ludzkim działaniem przyrody i niesamowitymi krajobrazami Beskidu Żywieckiego. Trasa z przełęczy na szczyt Żeleźnicy powinna zając około 3 godzin. Także ze szczytu Żeleźnicy możemy podziwiać krajobrazy, bowiem jej stożkowy masyw znacznie góruje nad okolicą. Mimo, że żaden ze znaczonych szlaków turystycznych bezpośrednio nie przechodzi przez Czarny Dunajec, to ta miejscowość jest świetna baza wypadową do zwiedzania Beskidu Orawsko-Podhalańskiego.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1880