Podhalański Szlak Papieski

Adres:

Czarny Dunajec

Ojciec Święty Jan Paweł II był wielkim miłośnikiem polskich gór. Ta pasja go pieszych wycieczek zaszczepiona już w młodości była przez niego kontynuowana nawet w czasie, gdy zamieszkał w stolicy Apostolskiej.

Za każdym razem przy okazji pielgrzymek do Polski wracał na Podhale, aby wrócić na szlaki, które przemierzał w młodości. Na tę pamiątkę stworzono „szlaki Papieskie” czyli trasy turystyczne, którymi przed laty wędrował Karol Wojtyła. Na ich trasie znajdują się ważne miejsca, do których wielokrotnie wędrował Ojciec Święty, jako ksiądz, biskup, kardynał oraz zwierzchnik całego kościoła. Szlaki papieskie to nie są całkowicie osobne szalki. Wiele z nich pokrywa się z wytyczonymi przez PTTK górskimi trasami. Trasy śladami Jana Pawła II istnieją w Tatrach, Beskidach (Żywieckim, Sądeckim i Wyspowym) na Ziemi Kłodzkiej czy na Mazurach. Szlakiem papieskim może się także poszczycić Czarny Dunajec. Fundacja Szlaki Papieskie wytyczyła także szlak w tych okolicach. Nazywa się on Podhalańskim Szlakiem Papieskim. Początek tej trasy ma miejsce w Rabce-Zdroju i w dużej mierze pokrywa się z żółtym szlakiem. Szlak wiedzie przez miejscowość Piątkowa az do rabskiej Góry. Przy Krzyżu milenijnym w Rabie Wyżnej krzyżują się trasy im. Księdza Kardynała Karola Wojtyły oraz szlak im. Ojca Świętego Jana Pawła II. Szlak śladami księdza Wojtyły prowadzi z Rabskiej Góry przez Ubocz, dalej klasztor w Rokicinach Podhalańskich, dom rodzinny kardynała Stanisława Dziwisza, Łysa Górę, dom Św. Faustyny do Rabskiej Góry. Natomiast szlak Ojca Świętego to pętała biorąca początek w Rabskiej Górze i biegnie przez Stramówkę, Żeleźnicę, Kierówkę i Bielankę oraz Sieniawę, aby wrocic do punktu wyjścia. Warto wiedzieć, ze wszystkie szlaki śladami Jana Pawła II są specjalnie oznaczane bądź na znakach PTTK tablicach informacyjnych lub tez na skałach czy drzewach.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2595