Sanktuarium Matki Boskiej Leśniańskiej

Adres:

Bpa Ks. Moszyńskiego 2A, 21-542 Leśna Podlaska

Sanktuarium Matki Boskiej Leśniańskiej nosi pełna nazwę Bazylika św. Piotra i św. Pawła w Leśnej Podlaskiej.

Ta przepiękna i bogato zdobiona budowla sakralna powstała w połowie osiemnastego wieku. Jej budowa przypada, według podań historycznych na rok 1731 i trwała aż 21 lat. Budowę zakończono bowiem w roku 1752. Jej barokową stylistykę zawdzięczamy paulinom, którzy pierwotnie trzymali pieczę nad kościołem. Długa i burzliwa historia tego miejsca sprawiła, iż niewiele pozostało jednak z jego pierwotnego wyglądu. W późniejszych latach wywieziono zeń cenniejsze zabytki, jak również miejsce zostało przebudowane przez prawosławnych następców paulinów. Odebranie paulinom władzy nad kościołem przypada na końcówkę dziewiętnastego i początek dwudziestego wieku. Ta naprawdę władze nad kościołem mieli oni do roku 1886. Później została im ona odebrana przez monasteru Narodzenia Matki Bożej Imperium Rosyjskiego. Pierwotni zwierzchnicy mogli zatem wrócić do swojego „domu” dopiero po roku 1919. Pięknie odnowiona, regularnie konserwowana i bogata w rozmaite relikty budowla w Leśnej Podlaskiej stanowi na dzień dzisiejszy nie tylko miejsce spotkań i modlitw wierzących, ale i jedną z atrakcji turystycznych regionu, jako wspaniały i doskonale zachowany zabytek. Nie ma bowiem wątpliwości co do faktu, iż budowle sakralne zawsze budzą u zwiedzających wiele emocji. W pobliżu kościoła znajduje się również zabytkowa, starsza od niego samego kapliczka – Kaplica Zjawienia. Pochodzi ona podobno aż z roku 1718 i stanowi jeden z najstarszych zabytków sakralnych miejscowości. Znajduje się tutaj również jedno z najstarszych drzew – dąb. Tutejsi mieszkańcy zwą go dębem miłości, ponieważ, jak głoszą legendy to tutaj właśnie w czasach niedoli i rozbiorów udzielano potajemnie ślubów pozostałym na okupowanych terenach katolikom.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1431