Stara dzwonnica w Koniówkach

Adres:

Koniówka

Stara dzwonnica w Koniówkach. Koniówka to niewielka wieś położona w powiecie małopolskim w gminie Czarny Dunajec. Ta bogata w różnego rodzaju atrakcje turystyczne gmina, obfituje również w cenne zabytki.

Nic w tym dziwnego bowiem podlegające jej wsie i miasta to często wielowiekowe skupiska społeczne. Podobnie jest również w przypadku wsi Koniówka. Ta malutka miejscowość niedawno obchodziła bowiem jubileusz czterysetlecia. Jej nazwa natomiast pochodzi z odbywających się tutaj niegdyś licznych wypasów bydła i koni. Jak na tak niewielką wieś Koniówka dysponuje sporą atrakcyjnością i walorami przyrodniczymi godnymi największych ośrodków turystycznych. Jednym z nich jest niewątpliwie rzeka Czarny Dunajec. W swojej okolicy Koniówka posiada ona doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, takich między innymi, jak kajakowanie. Konieczne jednak będzie w tym rejonie rzeki przenoszenie sprzętu, gdyż funkcjonują tam sztuczne progi. Największą jednak i najbardziej cenioną atrakcją jest tutejsza dzwonnica. Ta w całości stworzona z drewna budowla liczy sobie, podobnie, jak sama wieś aż cztery wieki i znajduje się w samym sercu miejscowości. Niestety jej stan utrzymywał się w doskonałym, jak na burzliwą historię rejonu stanie aż do roku 2008. Wtedy bowiem doszło do tragicznego w skutkach pożaru, który strawił nie tylko drewnianą konstrukcję, ale przede wszystkim przyczynił się do poważnych uszkodzeń samego dzwona. Na szczęście obiekt szybko odbudowano, zabytkowych walorów i bezcennych wartości historycznych nie udało się jednak odzyskać. Wyjątkowo bezcenne była jednak sama funkcja, jaką obiekt ten pełnił przez wieki. Miał on informować o zbliżającym się niebezpieczeństwie w postaci burz i pożarów oraz je odstraszać – napis na starym dzwonie brzmiał bowiem – furga flange co z języka łacińskiego tłumaczy się jako łamacz piorunów.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1421