Średniowieczny Czchów – ścieżka dydaktyczna

Adres:

Czchów

Czchów jest jednym z najstarszych miejsc na terenie województwa Małopolskiego i w związku z tym kryje on również bardzo głęboką historię w sobie.

Dzięki Bernadetcie Pajor na terenie gminy powstała specjalna ścieżka dydaktyczna, z której korzystają nie tylko turyści, ale również i nauczyciele szkół. Podczas spaceru ścieżką można przede wszystkim poznać przepiękną okoliczną faunę i florę gminy. Cała ścieżka oczywiście podzielona jest na konkretne przystanki w związku, z czym zwiedzający czy też uczniowie podczas takiej wyprawy mają możliwość poznania tych najciekawszych miejsc w gminie. Pierwszym przystankiem na trasie ścieżki dydaktycznej jest postój przy legendarnym źródełku św. Kingi. Legenda mówi o tym, że gdy Kinga uciekała przed Tatarami na Węgry przechodziła przez Czchów. Jako osoba bardzo spragniona prosiła ludzi o wodę jednak nikt jej nie pomógł. Idąc tak dalej Kinga ze złości uderzyła laską w ziemie gdzie wytrysła woda. Św. Kinga zaspokoiła pragnienie, a mieszkańcy Czchowa w karze zostali pozbawieni wody. Takie legendy i historie krążą po całej gminie i można je usłyszeć w najróżniejszych miejscach. Kolejnymi przystankami są: Kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z 1346 r., Kamienny Lew, Zamek w Czchowie jak i wystawa w mieście. Cała trasa ścieżki pokrywa się najprawdopodobniej z trasą handlową Węgier. Warto jest nią przejść, bo nie tylko można zobaczyć coś ciekawego, zabytki jak i budynki, ale również można poznać ciekawą historię tego miejsca, a opowieści jak i przypowieści mieszkańców to najlepsze źródło informacji jak i przede wszystkim to najciekawsze legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Przejście ścieżki dydaktycznej Czchowa zajmuje około 6h lekcyjnych, więc jest to zajęcie na cały dzień dla turysty. Warto na ścieżkę zabrać ze sobą drugie śniadanie lub obiad, żeby skosztować go w towarzystwie przepięknej przyrody.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 811