Cmentarz wojenny w Domosławicach

Adres:

Domosławice

Małopolska słynie z cmentarzy znajdujących się na jej terenie. Ogólnie liczy się, że tych z okresu I Wojny Światowej znajduje się ich tam ponad 50. Głównym architektem, który projektował cmentarze wojenne w tym też cmentarz wojenny w Domosławicach był Robert Motka.

Cmentarz wojenny w Domosławicach zaprojektowany został w kształcie prostokąta. Można na jego terenie zauważyć aż trzy rodzaje krzyży gdzie pochowanych jest zaledwie 53 żołnierzy walczących podczas I Wojny Światowej. Sama lokalizacja cmentarza jest bardzo interesująca – znajduje się on na terenie niezabudowanym na wzgórzu. Dzięki temu każda osoba, która tam się znajduje może podziwiać okoliczne widoki w tym widok na sam Dunajec. Cmentarze wojenne są miejscami bardzo lubianymi przez turystów, przede wszystkim, dlatego, że wzbudzają one pewien spokój wewnętrzny i zmuszają do wielu przemyśleń. Niektóre cmentarze potrafią bardzo wpłynąć na człowieka, wraca on do domu odmieniony, inny, a przede wszystkim bardzo spokojny. Jednocześnie odwiedzając Cmentarz wojenny w Domosławicach można zobaczyć piękne mogiły poświęcone poległym. Jest to miejsce bardzo poruszające jak i chętnie odwiedzane przez turystów czy też historyków. Każda osoba, która znajduje się w okolicy powinna odwiedzić to niezwykłe miejsce. Pozwoli ono na wewnętrzne wyciszenie, którego każdemu brakuje przez pęd w pracy i życie w ciągłym biegu. Warto jest po prostu zatrzymać się na chwilę i podziwiając piękne nagrobki jak i oddając cześć poległym można odpocząć, odpocząć psychicznie i wewnętrznie. Cmentarz wojenny w Domosławicach przeszedł rewitalizację i jest dostępny w bardzo dobrym stanie, co się rzadko zdarza na cmentarzach wojennych gdzie można spotkać tylko ruiny. Tu można cieszyć wzrok pełnowartościowymi nagrobkami położonymi na 200 m2 cmentarza otwartego w 1915 roku.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1260