Jezioro Czchowskie

Adres:

Czchów

Jezioro Czchowskie jest miejscem, które pełni wiele funkcji w gminie. Przede wszystkim jest to miejsce do zmniejszenia fali powodziowej spiętrzającego się Dunajca jak i Wisły – chroni ono gminę przed zalaniem. Kolejną równie ważną funkcją jeziora jest napędzanie niedalekiej elektrowni.

Jak to zwykle bywa – jezioro jest miejscem rekreacyjno – turystycznym otwartym dla każdego. Powstało ono w wyniku spiętrzenia się Dunajca na zaporze, jest to sztuczny zbiornik retencyjny. Kształt jeziora jest niezwykle interesujący, ponieważ ciągnie się ono już 4 km powyżej zapory a jego szerokość waha się w okolicach 1 km. Linia brzegowa jeziora jest przede wszystkim skalista i zalesiona. Istnieją specjalne dojścia do jeziora przeznaczone dla turystów. Jednocześnie wzdłuż jeziora rozwinięty jest szlak turystyczny, którym można dojść nawet do Zamku w Tropszynie, co bardzo przyciąga turystów, ponieważ można ciesząc się widokami przyrody w towarzystwie przepięknego jeziora dojść do zabytku historii. Jezioro jest miejscem odwiedzanym przez wiele osób. Jest to związane przede wszystkim z tym, że można tam spędzić czas leniwie na plaży przy brzegu jeziora, jak i aktywnie maszerując czerwonym szlakiem turystycznym. Każda osoba przebywająca w tych okolicach może skorzystać z tych atrakcji. Szlak nie jest trudny do przejścia, dlatego można spokojnie udać się na niego z dziećmi, które będą zachwycone widokiem okolicznej przyrody. Dodatkowo bardzo ważne jest to, że jeziorze można zauważyć wiele żaglówek, ponieważ jezioro jest miejscem bardzo lubianym przez żeglarzy. Jednym słowem mówiąc można określić, że właśnie to miejsce będzie podobać się wszystkim ze względu na to połączenie szlaku, rekreacji z żeglugą i możliwością poznania dzikiej przyrody otaczającej jezioro. Jest to miejsce polecane dla każdego turysty.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1372