Kośćiół w Złotej

Adres:

Złota

Kościół p. św. Michała Archanioła znajduje się w Złotej (Gmina Czchów, Powiat brzeski). Parafia została zbudowana koło roku 1346, zaś ówczesny kościół zbudowano w 1649 roku używając konstrukcję poprzedniego kościoła.

O remoncie wspominają kroniki Długosza z datą 1470 roku. Kościół był oczywiście konserwowany. W 1650 roku przez bp. W. Lipnickiego oraz kilkakrotnie remontowany w tym druga połowa XIX wieku - głównie zmieniono szczyt wieży kościelnej. Kościół został wzniesiony w stylu Barokowym. Konstrukcja jest bardzo szczegółowo rozbudowana, każdy szczegół budynku przykuwa uwagę. W środku znajduje się rzeźba Matki Boskiej i św. Jana Ewangelisty. Drzwi przyzdobione okuciami z pewnością zapierają dech w piersi. Cudownie wykonana polichromia (Artysta Paweł Mitka), przedstawiająca scenę Przemienienia Pańskiego oraz Koronację Matki Bożej wraz z śś. Jadwigą i Jackiem oraz błogosławionymi: Salomeą, Jolantą, Kazimierzem, Janem Kantym, Maksymilianem Kolbe i Teresą Ledóchowską. Ta długowieczna drewniana konstrukcja jest warta każdego zdjęcia. Kościół w Złotej od lat jest odwiedzany przez turystów i jest miejscem bardzo przez nich lubianych. Jednak nie każdy turysta potrafi się odpowiednio zachować. Wchodząc do Kościoła w Złotej trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że jest to miejsce święte i że właśnie tutaj wielu ludzi wpada w stan dużej zadumy. Właśnie dlatego wymagana jest cisza jak i duży szacunek. Jeżeli ktoś tego nie potrafi nie powinien wogóle udawać się w te strony. Jednocześnie trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że taki skarb historii nie powinno się ominąć będąc w okolicy. Jest to jeden z najstarszych kościołów w Polsce stanowiący część historii zarówno gminy jak i przede wszystkim historii Polski. W takich miejscach warto jest się znaleźć chociaż raz w życiu, bo to co zobaczymy na zawsze pozostanie w głowie.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1749