Ruiny zamku w Czchowie

Adres:

Czchów

Zamek w Czchowie powstał w okolicach 1356 roku. Umiejscowiony został na wzgórzu nad brzegiem Dunajca. Pierwotnie służył on, jako cześć obronna miasta jednak przede wszystkim był on elementem obronnym szlaku handlowego ciągnącego się wzdłuż Dunajca z Węgier.

Dziś z zamku pozostały w sumie tylko ruiny. Kiedyś – jak pokazują plany był on złożony z baszt i wielkiego muru. Dziś zachował się kawałek baszty głównej, która posiadała 4 kondygnacje oraz częściowe fundamenty. Istnieje specjalny program rewitalizacji zamku jednak bardzo po woli wchodzi on w życie. Jest to zapewne spowodowane funduszami. Na dzień dzisiejszy powstała tylko rekonstrukcja dobudówki przy baszcie. Jednocześnie w ostatnich latach zostały przeprowadzone badania tego miejsca, podczas których odnaleziono wiele reliktów przeszłości, które można podziwiać na wystawie na rynku. Jednocześnie podczas badań odkryto stare fundamenty zamku, których grubość sięga 1, 2 metra. Bardzo ważne jest to, że wszystkie te elementy łącznie z dobudówką są udostępnione zwiedzającym. Wstęp na teren ruin jest płatny, ale jest to spowodowane przede wszystkim, dlatego, że zamek nie ma swoich środków na utrzymanie się i zachowanie w jak najlepszym stanie. Dzięki niewielkiej opłacie przy wejściu każdy turysta może się poczuć jak indywidualny sponsor rewitalizacji tego miejsca. Każda osoba, która lubi i poznaje polskie zamki nie powinna pominąć podczas swojego zwiedzania tego miejsca. Widoki, jakie otaczają zamek zapierają wdech w piersiach a zobaczenie takiej konstrukcji z piaskowca nie jest często spotykane. Dlatego przebywając w okolicy powinno się skierować swoje kroki w kierunku zamku, bo może to być niezapomniane przeżycie jak i przede wszystkim wielka pamiątka. Jest to miejsce historyczne i przede wszystkim, dlatego budzi bardzo duże zainteresowanie. Zamek jest średniowieczny, a niewiele zamków z tak odległych czasów można zwiedzać na terenach Polski.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1372