Zamek Tropsztyn

Adres:

Wytrzyszczka

Małopolska jest regionem, na którym można zapoznać się z konstrukcją wielu zamków i warowni. Jednym z nich jest zamek Tropszyn.

Jest to niezwykłe miejsce polecane do odwiedzenia przez każdego turystę. Na dzień dzisiejszy jest to rekonstrukcja zamku, ponieważ ze względu na swoje położenie poddany on był wielu działaniom wojennym w wyniku, czego uległ prawie całkowitemu zniszczeniu. Historia zamku jest długa i bardzo ciekawa. Zachęca ona przede wszystkim do zwiedzania tych, którzy chcą poznać tajemnicę, o której mówi się w miejscowych legendach – o klątwie Inków. Zamek powstał najprawdopodobniej w XIII wieku. Bardzo często niestety zmieniał on właściciela. Ulokowany był na szlaku handlowym z Węgier. Podczas wielu przewrotów jak i wojen w pewnym momencie jeden z właścicieli zamku ożenił się z Inką. Jednak z czasem małżeństwo uciekła z zamku zabierając ze sobą część skarbu. Reszty do dziś nie odnaleziono, jednak mówi się, że ten, kto go znajdzie będzie obciążony klątwą Inków. W 1990 roku odnaleźli się potomkowie jednych z pierwszych właścicieli zamku, którzy zabytek wykupili i przystąpili do jego odbudowy. W tym celu powstała specjalna fundacja. Zamek na dzień dzisiejszy jest częściowo odbudowany i rewitalizowany. Udostępniany jest on zwiedzającym tylko przez dwa miesiące w roku – w lipcu i sierpniu. W pozostałym czasie można go podziwiać tylko z zewnątrz. Jest to niezwykłe miejsce przepełnione wielką tajemnicą, które każdy powinien zwiedzić. Bardzo ważne jest również to, że w okolicy tego zamku znajdują się również inne zabytki, między innymi 3 inne zamki, które warto zobaczyć. Oddalone one są od siebie średnio, co 5 km, więc na takie zwiedzanie można wybrać się na pieszo. Jest to polecane miejsce dla każdego, kto interesuje się historią jak i dla osób, które lubią ten dreszczyk legend, a zamek pozwala na poczucie się wyjątkowo w swoich murach.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1000