Cmentarz żydowski w Dębicy

Adres:

Dębica

W całej Polsce znajduje się masa cmentarzy żydowskich. Jeden z nich jest zlokalizowany w Dębicy.

Jest to obiekt bardzo stary, ponieważ założono go w XVII wieku. Cmentarz żydowski w Dębicy jest również bardzo duży. Jego powierzchnia to ponad hektar. Wiele cmentarzy żydowskich jest znacznie mniejszych. Cmentarz ten podobnie jak inne żydowskie cmentarze w Polsce został zdewastowany podczas II Wojny Światowej. Niemcy niszczyli cmentarze, a także znajdujące się na nich nagrobki. Płyty nagrobkowe zabierano po to, aby móc utwardzić ulice. Nagrobki były więc traktowane jak zwykły surowiec, materiał budowlany. Z ciekawostek warto jednak wspomnieć o tym, że po zakończeniu się działań wojennych cmentarz ten został po części odbudowany. Uratowano wiele zdewastowanych i zabranych nagrobków i na nowo zostały one umieszczone na terenie cmentarza. Według różnych informacji na tutejszym cmentarzu znajduje się w tym momencie około pięciuset płyt nagrobnych. Czy warto ten cmentarz odwiedzić? Na pewno warto. Trzeba się jednak liczyć z tym, że w bardzo wielu przypadkach możemy się rozczarować tym, co tam zastaniemy. Pomimo tego, że gmina żydowska stara się dbać o tutejszy cmentarz, to nie jest to takie łatwe. Zdarzają się przypadki dewastacji takich miejsc. W całej Polsce są osoby, którym cmentarze żydowskie przeszkadzają, choć tak naprawdę nie powinny, ponieważ ludność żydowska jest z naszym krajem związana od wielu wieków. Warto się tutaj wybrać, szczególnie wtedy, jeśli podróżujemy po kraju w celu zwiedzenia żydowskich cmentarzy. Chcesz poczuć fantastyczny historyczny klimat? Interesujesz się historią? Jeśli na tak postawione pytania odpowiedziałeś twierdząco to nie pozostaje ci nic innego jak przyjechać do Dębicy i odwiedzić żydowski cmentarz. Przyjeżdżając tu okażesz szacunek spoczywającym tutaj osobom.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1716