Cmentarz wojskowy w Dębicy

Adres:

Cmentarna, 39-200 Dębica

W miejscowości Dębica zlokalizowany jest przepiękny wojskowy cmentarz.

Znajduje się on przy ulicy Cmentarnej. Cmentarz ten pochodzi już z czasów Pierwszej Wojny Światowej. Żołnierze, którzy zostali tutaj pochowani zginęli nie tylko podczas Pierwszej Wojny, ale również w latach późniejszych. Mamy tutaj pochowanych żołnierzy poległych podczas walk na kresach wschodnich. Miało to miejsce w latach 1918-1920. Leżą tu również zabici przez hitlerowców polscy więźniowie, których śmierć nastąpiła 27 czerwca w roku 1940. Grobów jest tu całkiem sporo i pochodzą z różnych okresów. Warto jak najbardziej odwiedzić ten ciekawy i historyczny cmentarz, jeśli tylko będziemy znajdować się w okolicach Dębicy. Wydarzenia z Pierwszej oraz Drugiej Wojny Światowej są nam jeszcze bardzo bliskie. Ludność naszego kraju nie zapomniała o ogromnych stratach i cierpieniu jakiego doznała podczas toczących się wojen. Cmentarz ten jest również bardzo chętnie odwiedzany podczas dnia zmarłych obchodzonego dnia 1 listopada. Z ciekawostek warto również wiedzieć o tym, że spoczywają tutaj nie tylko żołnierze i więźniowie z czasów wojennych. Na cmentarzu tym spoczywają także takie znane w Dębicy osoby jak Jerzy Żuławski, który był pisarzem i zmarł w roku 1915, a także Władysław Strumski, który był pisarzem zmarłym w roku 1991. Jak więc widać na przestrzeni kilkudziesięciu lat dochodziło do pochówków na cmentarzu wojskowym w Dębicy. Każdy może odwiedzić te miejsce i podziwiać jego piękno, choć nie o piękno tutaj chodzi, a o pamięć o osobach, które w tym miejscu zostały pochowane. Miejscowa ludność stara się pamiętać o pochowanych tu osobach. Takich cmentarzy w naszym kraju jest bardzo wiele, jednak tak zadbanych jak ten już nie. Tym bardziej warto więc o niego w odpowiedni sposób jak najdłużej dbać.

Odwiedziłeś oceń:
(2 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2457