Dawne Koszary w Dębicy

Adres:

Ul. Kościuszki, Dębica

Koszary w Dębicy są znane wszystkim mieszkańcom tej miejscowości. Ich historia jest dosyć odległa.

Zostały one ufundowane przez ważną osobistość tej miejscowości, którą niewątpliwie był hrabia Raczyński. Dawne Koszary w Dębicy są obiektem historycznym. Według różnych danych pierwsze budynki jakie znajdują się na ich terenie mogą pochodzić nawet z 1881 roku. Koszary dziś już nie funkcjonują. Co więc się tutaj znajduje? Otóż, mamy tutaj Urząd Miasta, a także co może być interesujące szczególnie dla turystów mamy tutaj Muzeum Regionalne. Tereny byłych koszar w Dębicy wykorzystano w taki sposób, aby służyły ludności miasta. Szkoda byłoby, aby tego typu miejsca pozostały zostawione same sobie. Z ciekawostek warto wiedzieć jak dawniej funkcjonowały tutejsze koszary. W Dębicy funkcjonowały koszary jeszcze na początku XXI wieku. Dopiero później zdecydowano się na to, aby te miejsce wykorzystać do innych celów. Na terenie dawnych koszar w Dębicy znajdują się historyczne pamiątki, które warto zobaczyć. Interesować one będą nie tylko turystów, ale również mieszkańców tej miejscowości. Mamy tutaj na przykład figurę Matki Boskiej, która pochodzi z roku 1908. Figura ma ta więc ponad sto lat. Nie jest to jednak jedyna pamiątka, ponieważ są tu jeszcze obelisk, który posiada odznakę Piątego Pułku Strzelców Konnych. Obelisk ten pochodzi z roku 1975. Jeszcze jedną ciekawą rzeczą jest tablica postawiona tutaj w roku 2000, która powstała ku chwale saperom. Tablicę tę odsłonił uroczyście prezydent Aleksander Kwaśniewski. Ci, którzy będą w Dębicy mogą odwiedzić Dawne Koszary. Nie powinni być zawiedzeni wizytą w tym miejscu. Trzeba sobie jednak jasno powiedzieć, że nie jest to miejsce, które warte jest przyjazdu do tej miejscowości tylko ze względu na tutejsze Dawne Koszary.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2257