Dwór w Zawadzie

Adres:

Zawada

Zawada to niewielka miejscowość, w której znajduje się przepiękny dwór.

Jest on tak naprawdę swego rodzaju zamkiem, którego terytorium zostało ogrodzone murem. Dziś nie możemy niestety podziwiać tego dworu w pełnej okazałości, ponieważ nie dotrwał do naszych czasów. Dane jest nam jedynie podziwianie jego części. I tak jednak wart jest naszej uwagi. Tutejszy zamek dworski powstał już w okolicach XVI wieku. Nie wytrzymał on jednak w nienaruszonym stanie. Już w XIX wieku zamek był bardzo zniszczony co zmusiło właścicieli do tego, aby dokonać jego remontu i odbudowy. Udało się to zrobić i budynek znów mógł cieszyć swoich właścicieli wspaniałym wyglądem. Podobnie jak inne dwory w regionie został on jednak zniszczony podczas Pierwszej Wojny Światowej. Cały dwór składa się nie tylko z zamku, ale również z przepięknego, choć trochę zaniedbanego parku, a także studni, bramy wjazdowej pochodzącej z XIX wieku. Znajduje się tutaj również wiele innych elementów świadczących o tym, że dwór w Zawadzie był ogromny i pełnił wiele ciekawych i ważnych funkcji. Jeśli chcemy zobaczyć dwór z bliska to nie ma z tym większych problemów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to teren prywatny jednak z pewnej odległości obserwacja nie powinna być problemem. W pobliżu nie ma również kłopotu z zaparkowaniem pojazdu co dla wielu turystów może być bardzo istotne. Koniecznie trzeba również wspomnieć o tym, że dwór w Zawadzie podobnie jak wiele innych tego typu obiektów należał do znanej w rejonie rodziny Raczyńskich. Historia pokazuje, że dwór ten miał być swego rodzaju letniskową rezydencją dla Ignacego Raczyńskiego. Tym bardziej widać, że rodzina Raczyńskich była bardzo bogata. Jeśli będziemy w pobliżu warto się tutaj na chwilę zatrzymać, bo jest co podziwiać pomimo tego, że dwór od dawna nie był remontowany.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2668