Grodzisko we wsi Braciejowa

Adres:

Braciejowa

Braciejowa jest wsią położoną w gminie Dębica. Jest to miejscowość bardzo piękna, którą warto odwiedzić choćby z powodów czysto estetycznych.

W miejscowości tej znajduje się również spora atrakcja turystyczna jaką niewątpliwie jest grodzisko. W tym momencie wielu zapewne będzie zastanawiać się nad tym, czym jest wspomniane grodzisko. Grodzisko we wsi Braciejowa jest opuszczonym już grodem. W Braciejowej mamy grodzisko, które znajduje się na wzniesieniu. Nazwano je „Okop”. Grodziska to tak naprawdę tylko i wyłącznie pozostałości po dawnych mieszkańcach. Zazwyczaj tworzono je na wzniesieniach, dzięki temu mieszkańcy grodu mogli obserwować pobliskie terytorium. Braciejowa znana jest właśnie z grodziska jakie się tutaj znajduje. Według różnych opinii mogło ono powstać nawet w X wieku. Jest więc to naprawdę bardzo już wiekowe miejsce o ogromnym znaczeniu archeologicznym i historycznym. Z ciekawostek warto wspomnieć również o tym, że swego czasu mówiono o tym, że we wsi Braciejowa wydobywano złoto. Czy rzeczywiście tak było? Wielu turystów przyjeżdża tutaj właśnie dlatego, że przyciąga ich ta informacja. Czy warto do Braciejowej przyjechać? Trudno odpowiedzieć na te pytanie. Warto się zastanowić nad tym, czy będziemy jeszcze kiedykolwiek mieli szansę zobaczyć tak historyczne miejsce, które prawdopodobnie nie zostało jeszcze do końca odkryte. Jeśli po zastanowieniu się stwierdzimy, że taka szansa może się nigdy już nie powtórzyć, to oznacza to, że warto tu przyjechać, a nawet trzeba. Według historycznych źródeł Braciejowa, a raczej gród jaki tutaj zamieszkiwał został napadnięty przez Tatarów. Do przejęcia grodu doszło nie przez walki, a natomiast przez spryt Tatarów. Okrążyli oni mury grodu i nie pozwolili się nikomu do niego przedostać. Z powodu braku żywności ludność musiała się poddać. Historia jaka dotyczy tej miejscowości jest naprawdę ciekawa. Warto więc tutaj przyjechać.

Odwiedziłeś oceń:
(8 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3876