Pomnik Kazimierza Wielkiego i Świętosława Gryfity

Adres:

Kościuszki Tadeusza, 39-200 Dębica

W Dębicy możemy podziwiać ciekawy pomnik Kazimierza Wielkiego i Świętosława Gryfity.

Jest to duża atrakcja tej miejscowości co często jest podkreślane w różnego rodzaju folderach reklamowych. Pomnik ten jest swego rodzaju uczczeniem momentu, gdy Kazimierz Wielki umożliwił Świętosławowi Gryficie założenie miasta. Zostało to jednak oficjalnie wykonane dopiero kilkanaście lat później. Pomnik Kazimierza Wielkiego i Świętosława Gryfity jest dosyć sporej wielkości pomnikiem. Przedstawia on dokładnie moment, gdy Kazimierz Wielki wręczał Świętosławowi Gryficie dokument dający mu wspomniane wcześniej uprawnienia. Było to na pewno niezwykłe wydarzenie, które mieszkańcy tej oraz pobliskich miejscowości do dziś uważają za ważne. Według różnego rodzaju dokumentów wydarzenie to miało miejsce w okolicach 1354 roku. Było więc to już bardzo dawno. Kazimierz Wielki był królem naszego kraju od 1333 do 1370 roku. Była to więc bardzo ważna postać historyczna. Widział on prawdopodobnie ogromny potencjał w regionie jaki dziś należy do gminy Dębica Pomnik ten znajduje się przy Urzędzie Miasta. Nie sposób go nie zauważyć, ponieważ jest dosyć duży. O czym należy wspomnieć, pomnik ten jest wykonany z dbałością o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Naprawdę może więc zachwycić. Czy warto odwiedzić gminę Dębica? Jeśli interesujemy się historią to na pewno będziemy z takiej wizyty zadowoleni więc jak najbardziej warto. Jeśli chcemy zobaczyć pomnik Kazimierza Wielkiego i Świętosława Grygity to jak najbardziej warto tutaj przyjechać. Jeśli się już na to zdecydujemy to przemyślmy wcześniejszą rezerwację noclegu w jednym z tutejszych pensjonatów, ponieważ atrakcji jest tu naprawdę sporo, a ceny noclegów za na dosyć przyzwoitym i akceptowalnym poziomie.

Odwiedziłeś oceń:
(3 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3057