Zespół dworski na Wolicy

Adres:

Leśna 183, 39-200 Dębica

Wolica jest dzielnicą Dębicy. Znajduje się tutaj wspaniały zespół dworski, który każdy kto tylko ma możliwość powinien zobaczyć.

Informacje o dworze, który się tutaj znajduje mogą pochodzić nawet z okolic 1500 roku. Jest więc to naprawdę historyczne już miejsce. Tym bardziej może interesować i przyciągać turystów, ale także mieszkańców okolicznych miejscowości i dzielnic. Pierwszy dwór jaki znajdował się w tym miejscu nie przetrwał do dzisiejszych czasów. Według różnych opowieści i danych, został on zniszczony w roku 1846. W tym samym wieku zdecydowano się na odbudowę dworu. W przeciwieństwie jednak do swojego poprzednika, który był zbudowany tylko i wyłącznie z drewna, w budowie nowego obiektu wykorzystano również inne materiały budownicze takie jak kamienie i cegły. Zespół dworski na Wolicy był interesującym i atrakcyjnym obiektem dlatego jego przeszłość nie jest zbyt kolorowa. Wojska radzieckie widząc tak prestiżowy i prezentacyjny dwór, zdecydowały się na jego splądrowanie i wyniesienie z niego wartościowych przedmiotów. Miało to miejsce w 1944 roku. Właściciele zostali przymusowo wyrzuceni z obiektu i nawet po wojnie do niego nie mogli wrócić, ponieważ dworem zarządzało państwo. Dopiero nastanie XXI wieku pozwoliło na nowo odżyć temu pięknemu dworowi. Został on zakupiony przez pewne małżeństwo, a następnie wyremontowany. Dziś każdy z nas ma możliwość podziwiać ten przepiękny obiekt oraz park i zieleń, która znajduje się na jego terenie. Pomimo trudnej historii, dwór ten cieszy właścicieli i wszystkich tych, którzy tu przyjeżdżają. Naprawdę warto tu przybyć tym bardziej, że znajduje się tutaj kompleks noclegowy. Nie dość, że zobaczymy zabytkowy budynek o ciekawej historii, to możemy tu również spać. Z takiego wyjazdu na pewno każdy będzie zadowolony.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1596