Zespół dworski w Latoszynie

Adres:

Latoszyn

Zespół dworski w Latoszynie jest miejscem niezwykle tajemniczym.

Informacji na jego temat jest tak naprawdę niewiele, przynajmniej tych ogólnodostępnych. Z tego też powodu jest to miejsce chętnie odwiedzane przez zapaleńców, którzy kochają zwiedzać miejsca, które według nich są nie do końca odkryte. Takim właśnie miejscem jest niewątpliwie Zespół dworski w Latoszynie. Dwór ten istnieje od wielu wieków jednak przez ten czas przechodził ogromne zmiany. Według szacunków dwór ten powstał w połowie XVI wieku. Widział on tragiczne sceny, między innymi zamordowano tutaj właścicieli dworu, którymi był Aleksy Morski, oraz jego ojciec. W tym samym okresie dwór w Latoszynie został ograbiony z większości kosztowności. Dziś nie podziwiamy zespołu dworskiego z XVI wieku. Uległ on zniszczeniu, a w wieku XIX zdecydowano się na jego odbudowę. Zbudowano budynek piętrowy, który w przeciwieństwie do poprzedniego był obiektem murowanym. Dwór ten podobnie jak inne tego typu obiekty znajdujące się w regionie nękany był przez nieprzyjacielskie wojska, które go wielokrotnie niszczyły. W okolicach 1944 roku Sowieci spalili zespół dworski, który do tego momentu był własnością znanej w rejonie rodziny Balków. W tym momencie tutejszy dwór to gównie masa gruzy. Obiekt uległ zniszczeniu, ponieważ przez wiele lat nikt się nim nie interesował. Będąc tam dziś zauważymy, że dach dworu uległ zawaleniu się. Zresztą nie tylko dach został uszkodzony. Czy warto odwiedzić tutejszy Zespół dworski? Jeśli tylko będziemy w okolicy, to jak najbardziej powinniśmy tutaj przybyć. Tym bardziej warto jeśli lubimy odkrywać ciekawe miejsca, które nie są zbyt często odwiedzane przez inne osoby. Śpieszmy się z decyzją zwiedzenia tutejszego dworu, ponieważ jeśli nikt się nim wkrótce nie zainteresuje, to może on ulec całkowitemu zniszczeniu.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2588