Zespół dworski w Zawadzie

Adres:

Dębica

W miejscowości Zawada największą atrakcją turystyczną jest tutejszy zespół dworski.

Cały ten zespół dworski to nie tylko tutejszy pałacyk, zamek. Są to tak naprawdę wszystkie zabudowania jakie znajdują się na terenie dworu. Możemy tutaj podziwiać przepiękny, ogromnych rozmiarów park dworski, który powstał na przełomie XVII i XIX wieku. Przez ten czas park ten był rozbudowywany i pielęgnowany. Jego obszar to około dwudziestu hektarów. Wielu turystów przybywa tutaj po to, aby móc podziwiać przepiękne, stare już drzewa, które znajdują się na terenie parku. Niektóre z nich mają już około trzystu lat. Pałac jaki znajduje się w zespole dworskim to ogromny budynek, który jest budynkiem murowanym, oraz piętrowym. Zbudowano go tak, aby był w stylu secesyjnym. Wraz z pałacem możemy podziwiać ciekawą basztę, która pochodzi prawdopodobnie z XIX wieku. Oprócz tego jest między innymi sporych rozmiarów mur oraz brama wjazdowa prowadząca do zespołu dworskiego w Zawadzie. Zamek jaki się znajduje na terenie dworu wielokrotnie ulegał zniszczeniu. Podczas Pierwszej Wojny Światowej został on bardzo poważnie uszkodzony. W późniejszym czasie kilkukrotnie go remontowano. Pałac, który często również nazywany jest zamkiem w dzisiejszych czasach jest budynkiem dosyć zadbanym i wyremontowanym. Cały zespół dworski jest bardzo atrakcyjny jednak koszt wyremontowania go i utrzymania jest naprawdę spory. Z tego też właśnie powodu nie jest on w pełni odnowiony. Miejsce te jest na tyle atrakcyjne, że przybywa tutaj masa turystów, którzy pragną zobaczyć ten zespół dworski. Na nieszczęście turystów, nie można tego zespołu dworskiego w Zawadzie tak ot sobie zwiedzić. Ponieważ jest on własnością prywatną, to właściciele decydują o tym, kogo wpuszczą na swój teren, a kogo nie. Pozostaje nam obserwacja i podziwianie terenu z pewnej odległości. Jakby nie było i tak warto tutaj przyjechać!

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1373