Cmentarz żydowski w Dobrodzieniu

Adres:

ul. Lubliniecka, Dobrodzień

Cmentarz żydowski w Dobrodzieniu jest cmentarzem, który swoją powierzchnią obejmuje 0, 5 hektara.

Z jednej strony mogłoby się wydawać, że to niedużo, jednak patrząc na ogrom ilości grobów i macew na jego terenie zmienia to myślenie. Cały cmentarz kiedyś otoczony był murem z czerwonej cegły, dziś pozostały tylko dwie jego ściany. Założenie cmentarza datuje się na XVIII wiek, wiąże się to z najstarszym nagrobkiem cmentarza, na którym widnieje data 1773 roku. Cmentarz położony jest w odległości około 1 kilometra od miasta i prowadzi do niego bardzo urocza ścieżka – idealne miejsce na spacer. Cmentarz żydowski w Dobrodzieniu jest obiektem zadbanym a wszystkie nagrobki zachowane są w dobrej formie. Bardzo ważne dla cmentarza żydowskiego w Dobrodzieniu jest to, że w roku 2001 młodzież z Polski, Niemiec oraz Izraela razem wykonała wszystkie prace porządkowe na cmentarze. Jednocześnie został on odnowiony. Był to bardzo dobry moment i dzięki takiej odnowie to miejsce zyskało na swej atrakcyjności, dzięki czemu przyciąga do siebie coraz więcej osób. Groby na terenie cmentarza żydowskiego do dziś są odwiedzane przez ludzi, którzy o nie dbają jak i sprzątają. Bardzo ważne jest to, że jak tam już się jest to żeby wynieść wypalone lampki czy też zmieść liście. W ten sposób może się przyczynić do utrzymania tego miejsca w doskonałym stanie. Cały cmentarz umiejscowiony jest w towarzystwie brzóz, co nadaje jeszcze więcej klimatu. Powinno się dbać o tego typu cmentarze, własna obecność w nich jest dużym przeżyciem, a takiej lekcji historii nie są w stanie oddać żadne książki jak i żaden nauczyciel. Powinno się również często odwiedzać tego typu cmentarze dając tym samym sygnał władzom, że czas, aby zainwestować trochę pieniędzy państwowych w ich rewitalizację, bo cieszą się dużym powodzeniem.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1405