Drewniany kościół św. Walentego w Dobrodzieniu

Adres:

46-380 Dobrodzień 4

Drewniany kościół św. Walentego w Dobrodzieniu został wybudowany w 1630 roku.

Jest to jedno z ciekawszych miejsc tego rejonu. Kościół jest drewniany. Jest to kościół rzymskokatolicki. Jego historia jest bardzo długa i jest to jeden z zabytków, który przez szereg lat był wielokrotnie odnawiany i odbudowywany. Jak w większości miast na Podkarpaciu tak i w Dobrodzieniu wybuchł wielki pożar, który pochłonął prawie całe miasto, sam drewniany Kościół jednak nie uległ zniszczeniu. Drewniany kościół św. Walentego jest niezwykłym miejscem, które można odwiedzać w każdej chwili. Jest to zarówno atrakcja turystyczna jak i jednocześnie duże wspomnienie i kawał historii. Do dziś w kościele odbywają się msze święte, co roku w dniu 14 lutego, w których można uczestniczy oraz odbywają się msze pogrzebowe. Jest to wyjątkowe miejsce, które przyciąga bardzo dużą rzeszę wiernych, ale nie tylko. Do kościoła św. Walentego przychodzą również wyznawcy innych religii, aby zobaczyć ten niezwykły zabytek i jego konstrukcję. Cały kościół wybudowany jest na podmurówce. Kościół jest drewniany pokryty gontem. Cały kościół wyposażony jest w stylu barokowym. Bardzo ważnym elementem Kościoła jest obraz olejny, na którym widnieje św. Walenty znajdujący się przy ołtarzu głównym. Kościół posiada jedną wieżę. Drewniany kościół św. Walentego to niezwykła miejsce, do którego warto jest się udać podczas pobytu w okolicy. Jest to miejsce, w którym odnajduje się każdy bez względu na wyznanie czy też przekonania. Architektura tego miejsca niezwykle przyciąga, a historia bardzo uczy. Jest to miejsce, w którym na sakralny charakter powinno się zachować powagę. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków już w 1960 i po raz kolejny w 1978. W dniu dzisiejszym Drewniany kościół św. Walentego pełni funkcję kościoła cmentarnego.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1587