Kościół św. Katarzyny w Gogołowie

Adres:

Gogołów, 2, 38-131 Gogołów

Trzeba przyznać, że jednymi z najpiękniejszych kościołów są te wykonane z drewna.

Mają one swój niesamowity klimat, zapach oraz niepowtarzalny charakter, który odróżnia ich od budowli murowanych. Jednym z takich kościołów jest parafialny katolicki kościół pod wezwaniem świętej Katarzyny. Ta niesamowita budowla sakralna znajduje się w Gogołowie- przepięknej i malowniczej wsi leżącej w województwie podkarpackim nad potokiem zwanym Gogołówką. Jej patronem jest niejaka Katarzyna Aleksandryjska- chrześcijańska męczennica pochodząca z Egiptu. Kościół został wzniesiony przez cieślę Stanisława Charchułowicza w 1672 roku. Inicjatorami budowy byli natomiast bracia Rojewscy, czyli ówcześni dziedzice ziem, które znajdowały się w okolicach. Kościół zbudowano w konwencji gotyckiej. Jest on orientowany oraz jednonawowy. Od strony zachodniej posiada wieżę oraz dwie niższe przybudówki. Dach oraz ściany kościoła pokryte są gontem. Na przestrzeni wieków budowla była dwukrotnie remontowana i przebudowywana. Wciąż otoczona jest dziewiętnastowiecznym murem. Zwiedzając gogołowski kościół warto zwrócić szczególną uwagę na główny ołtarz, który wykonany jest w stylu barokowym. Znajduje się na nim wspaniała rzeźba świętej Katarzyny, rzeźby Joachima i Jakuba oraz niesamowity obraz przedstawiający patronkę kościoła. Ponadto w kościele możemy podziwiać cudowne ołtarze boczne, które również zostały wykonane w konwencji barokowej. Co więcej, znajdziemy tam kamienną późnogotycką chrzcielnicę pochodzącą z szesnastego wieku, wspaniały osiemnastowieczny prospekt organowy oraz ambonę z tego samego wieku. Kościół świętej Katarzyny w Gogołowie jest jednym spośród kościołów drewnianych znajdujących się na podkarpackim Szlaku Architektury Drewnianej. Z pewnością jest to miejsce, dla którego warto odwiedzić Gogołów.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1882